Książka zatytułowana "Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze" została napisana przez Gabora Maté we współpracy z jego synem. To kolejna publikacja uznanych autorów bestsellerów oraz specjalistów w zakresie zagadnień dotyczących uzależnień, traumy czy związków pomiędzy popadaniem w choroby a wszechobecnym przecież stresem.
Być może nie ma nie ma lepszej rekomendacji dla zapoznania się z tą pracą niż cytowane na okładce słowa Bessela van der Kolka, który nazywa książkę Maté "pouczającą podróżą ku poznaniu zależności między dobrym samopoczuciem emocjonalnym i komunikatywnością społeczną a zdrowiem, chorobami i uzależnieniami".
O czym jest książka "Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze"?
"Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze" Gabora i Daniela Maté pokazuje czytelnikom, jak szeroko pojęty Zachód chwali się swoją obsługą systemów zdrowotnych, a jednocześnie rejestruje znaczny wzrost liczby chorób przewlekłych i ogólnego stanu zdrowia obywateli. Dane potwierdzają tę przerażająca sprzeczność, albowiem blisko 70 procent amerykańskiej społeczności korzysta z leków na receptę. Jaskrawym przykładem nieprawidłowości jest fakt, że w Kanadzie i w Europie ogromna rzesza populacji zmaga się choćby z nadciśnieniem. Dosłownie wszędzie jesteśmy świadkami narastających problemów psychologicznych u nastolatków.
Podstawowe pytanie autora brzmi więc: co tak naprawdę jest "normalne", jeśli chodzi o zdrowie? Gabor Maté uznaje dominujące rozumienie tej "normalności" za z gruntu fałszywe i nieuwzględniające roli, jaką trauma, stres i presja współczesnego życia wywierają na nasze ciała i umysły - kosztem dobrego zdrowia!
"Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze" - opinie
Książka "Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze" udowadnia, że cała wiedza, jaką posiadamy i gwałtownie rozwijająca się technologia, medycyna wciąż ma problem z całościowym, holistycznym podejściem do ludzkiego zdrowia. Wręcz ignoruje to, jak toksyczna bywa nasza kultura oraz nie bierze pod uwagę faktu, jak bardzo zdarza się jej obciążać nasze organizmy, układ odpornościowy i emocjonalność, która potrzebuje przecież równowagi. Nie ma prostszej drogi do popadania w cywilizacyjne choroby.
Autorzy podważają powszechne mniemanie temat tego, co powoduje, że chorujemy oraz wskazują na bezpośredni, namacalny związek pomiędzy chorobami jednostek a pogarszającą się kondycją naszego społeczeństwa. Nie zostawiają nas jednak bez nadziej, bo proponując czytelnikom pełen współczucia, empatii i rzeczowych porad przewodnik po zdrowiu i leczeniu. Choroba to bowiem naturalne odzwierciedlenie życia spędzanego w coraz większym oddaleniu od naszego prawdziwego „ja”.
Wszystko zaczyna się od przebudzenia i zrozumienia, że nasze ciała często reagują wcześniej niż umysł.