Teoria poliwagalna została sformułowana w 1994 roku przez Stephena W. Porgesa. Jest ona rezultatem jego wieloletnich obserwacji i badań klinicznych. Fundamentem tej teorii jest stwierdzenie, że istnieje biologiczne podłoże emocjonalności człowieka. Badacz udowadnia, że funkcjonowanie nerwu błędnego ma ogromne znaczenie dla ludzkiej psychiki. Dodatkowo wyjaśnia, że doświadczenie psychiczne każdego człowieka ściśle się łączy z zachodzącymi procesami w ciele.
Teoria poliwagalna została uznana za jedną z najważniejszych psychologicznych teorii. Z powodzeniem jest wykorzystywana przez terapeutów na całym świecie, szczególnie tych zajmujących się traumą i zespołem stresu pourazowego.
Deb Dana swoją książkę zatytułowaną „Teoria poliwagalna w psychoterapii” adresuje przede wszystkim do psychologów, ale również dla ich klientów, którzy pod czujnym okiem swojego terapeuty mogą korzystać z metod pracy proponowanych przez autorkę publikacji. Deb Dana klarownym, zrozumiałym językiem wyjaśnia istotę teorii Porgesa. Prezentuje również mapy układu nerwowego i arkusze swojego autorstwa, które ułatwiają obserwowanie wzorców reakcji autonomicznych ciała. W książce można znaleźć przydatne ćwiczenia i medytacje aktywujące zdolności regulacyjne układu błędnego brzusznego. Stanowią one niezwykle użyteczne narzędzie regulacji autonomicznego układu nerwowego.
Deb Dana to zdolna terapeutka, która łączy teorię poliwagalną z leczeniem klinicznym. Wiele zawdzięcza teorii Porgesa, której narzędzia wykorzystuje na codzień w pracy z klientami. Jest doświadczoną klinicystką więc książka jej autorstwa „Teoria poliwagalna w psychoterapii:” to źródło wielu konkretnych, praktycznych informacji podanych w przystępny sposób.
W książce wartościowe treści znajdą nie tylko początkujący terapeuci, ale także ci z wieloletnim stażem, Bogate doświadczenie autorki „Teorii poliwagalnej w praktyce” jest niewątpliwą zaletą wspomnianej publikacji. W książce odnajdziemy wiele szczegółowych wskazówek dla osób po traumie,które pomogą dokonać wglądu w siebie, a tym samym odnaleźć radość z życia, poczucie bezpieczeństwa i łączności z innymi. To niezwykle ważne aspekty funkcjonowania człowieka, które mają znaczący wpływ na wzrost jakości życia.