Xi

„Lalka” to powieść społeczno-obyczajowa, której akcja rozpoczyna się w 1878 roku, a kończy się w 1879 roku. To przejaw dziewiętnastowiecznego realizmu – typowy utwór fabularny o skomplikowanej strukturze. Dzięki czemu książka weszła do kanonu lektur, a także doczekała się wielu adaptacji filmowych i teatralnych.

Wydanie z opracowaniem przydaje się w szkole. Dzięki niemu łatwiej zwrócić uwagę na opisy postaci, czy też zrozumieć problematykę utworu. Opracowanie pozwala w szybki sposób przypomnieć sobie najważniejsze wątki, wrócić do planu wydarzeń. Dwa rodzaje streszczenia – skrócone oraz szczegółowe ułatwiają pracę nad lekturą.

Zubożały szlachcic – kupiec Stanisław Wokulski zakochuje się w arystokratce Izabeli Łęckiej. Chcąc jej zaimponować, wyjeżdża za granicę i zdobywa majątek, by tym samym chce się w jakiś sposób zbliżyć do arystokracji. Niestety Izabela nadal widzi w nim zwykłego kupca, który nie jest w stanie zapewnić jej luksusów, do jakich przywykła.

W powieści ukazane zostało życie w Warszawie w XIX wieku. Zacofanie cywilizacyjne oraz wszechobecna samowola klas wyższych. Widać tutaj wyraźnie zarysowane różnice pomiędzy romantyzmem a pozytywizmem. Bogactwo środków stylistycznych nie tylko w opisach i narracji, ale także w dialogach i monologach.

Prus przedstawił polskich idealistów na tle społecznego rozkładu – idealistę pracy Rzeckiego, idealistę miłości Wokulskiego oraz idealistę nauki Ochockiego. Ich życie podporządkowane konkretnej idei jest kluczem tej powieści i idealnie kontrastuje ze społecznym rozkładem, ubóstwem oraz sytuacją polityczną w kraju.

Powieść Bolesława Prusa to dzieło docenione nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Utwór wybitny, gdzie znakomita treść idzie w parze z wysoką jakością języka. Świetnie opisane postacie, a także relacje między bohaterami. Tutaj nawet postaci drugo- i trzecioplanowe mają swoje ważne zadanie, jakim są rozmowy na temat miłości, biznesu, czy też właśnie życia.

Lalka to portret człowieka zakochanego, który pokazuje, że miłość potrafi zmienić nawet największe przyzwyczajenia.

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki pisał nowele i powieści, a także zajmował się publicystyką. W jego twórczości przejawia się zainteresowanie prostym człowiekiem, odkrywanie ludzkiej natury, wiara w moralny charakter człowieka. Jego talent pisarski sprawia, że nawet po wielu latach możemy z łatwością wczuć się w postać, zrozumieć jej problemy i emocje.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

Produkty od autora:


661670
Ładowanie...