"Dzieci z Bullerbyn" to najsłynniejsza historia spod pióra szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Pierwszy raz książka została wydana w naszym kraju w 1957 roku. Mijają lata, a opowieść o grupce przyjaciół z maleńkiej wioski na prowincji wciąż cieszy się olbrzymią popularnością wśród młodych czytelników.
Osada Bullerbyn składa się zaledwie z trzech zagród: Północnej, Środkowej i Południowej. Mieszkają tam wraz ze swoimi rodzinami Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna i Olle. Dzieciaki nie mają wprawdzie do dyspozycji ogromnej ilości zabawek. Nie uczestniczą też w specjalnych zajęciach zorganizowanych dla dzieci ani nie wyjeżdżają poza swoje miejsce zamieszkania. Mimo to nigdy się nie nudzą. Potrafią zorganizować sobie czas i spędzają długie godziny na wesołych zabawach w okolicy.
"Dzieci z Bullerbyn" - sposób na cudowne dzieciństwo
Sześcioro bohaterów "Dzieci z Bullerbyn" na każdym kroku udowadnia, że codzienność może być pełna zachwytów i nietypowych odkryć. Każdy dzień jest dla nich wyjątkowy. Proste aktywności przynoszą im moc radości. Grunt to mieć wyobraźnię i pozytywne nastawienie do świata!
W ich opinii nie ma lepszego miejsca na świecie niż ukochane Bullerbyn. W zagrodach zawsze coś się dzieje. Dzieci pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach. W wolnym czasie organizują własną pocztę sznurkową i spółdzielnię wiśniową. W ciepłe dni śpią w stogach siana. Latem beztrosko biegają boso po trawie, a zimą jeżdżą na saneczkach. Wspólnie łowią raki, odkrywają tajemnice Bullerbyn i szukają skarbów. Mają też wielu czworonożnych przyjaciół. Nawet zwyczajny spacer do szkoły może stać się początkiem prawdziwej przygody, bo w ich świecie nie ma rzeczy niemożliwych.
Cokolwiek robią, mogą również liczyć na pomoc grupy i swoich rodziców.
"Dzieci z Bullerbyn" - arcydzieło literatury dziecięcej
Wesołe perypetie przyjaciół z Bullerbyn w absolutnie wyjątkowy sposób przedstawiają magiczny świat dzieciństwa - taki, jaki pamiętają dorośli i taki, na jaki zasługuje każdy mały człowiek. To uniwersalna opowieść o poszukiwaniu życiowego szczęścia i prawdziwej przyjaźni. Młodzi ludzie opiekują się sobą nawzajem i szanują swoje uczucia. Czasem zdarza im się pokłócić, ale nigdy nie chowają w sobie urazy.
W swojej powieści Lindgren porusza wiele istotnych kwestii takich jak: tolerancja, szacunek do otaczającego nas świata i do innych ludzi. Bez zbędnego moralizatorstwa pokazuje młodym odbiorcom to, co w życiu jest najważniejsze.
"Dzieci z Bullerbyn" to ukochana lektura całych pokoleń czytelników. Wspólne rodzinne czytanie może być punktem wyjścia do ciekawych rozmów z dziećmi.
Książka należy do kanonu lektur szkolnych w klasach 1-3 szkoły podstawowej.