"Kamienie na szaniec" to opowieść o bohaterach Szarych Szeregów: Rudym – Janku Bytnarze, Alku – Aleksie Dawidowskim i Zośce – Tadeuszu Zawadzkim. Książka, autorstwa Aleksandra Kamińskiego, powstała na podstawie relacji Zośki, po raz pierwszy ukazała się w lipcu 1943 roku. Opowiada o grupie kolegów z liceum im. Batorego w Warszawie, którzy wiosną 1939 roku, kilka miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej, zdali maturę. W realiach wojennych, o których opowiada książka, wstąpili do lewicowej Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, gdzie udzielali się w akcjach małego sabotażu. Następnie, w 1941 roku, dołączyli do Szarych Szeregów, a w listopadzie zostali członkami Grup Szturmowych.
Niniejsze wydanie książki "Kamienie na szaniec" zostało zilustrowane ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok życia jej bohaterów - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, aż po ostatnie dni. Zawarte są w niej również zdjęcia młodzieży z drużyn harcerskich i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka. To pierwsze wydanie pełnego tekstu książki, bez skreśleń, których dokonała cenzura w czasach PRL.
Książka została poprzedzona wstępem Barbary Wachowicz, autorki sławnej wystawy Kamyk na szańcu i cyklu Wierna rzeka harcerstwa. Po raz pierwszy czytelnicy mogą też zapoznać się z fragmentami nieznanego pamiętnika druha Aleksandra Kamińskiego i jego listem w którym opowiada o stworzeniu "Kamieni na szaniec", a także z niezwykłą korespondencją Basi i Alka, wspomnieniami rodziny Rudego, pasjonującymi relacjami przyjaciół i towarzyszy broni bohaterów.
Książka "Kamienie na szaniec" w twardej oprawie została wznowiona przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Nasza Księgarnia od 1921 roku towarzyszy kolejnym pokoleniom czytelników, dostarczając im piękne i wartościowe książki, zarówno najnowsze polskie i zagraniczne pozycje ("Dziennik cwaniaczka", "Detektyw Pozytywka"), jak i ponadczasową klasykę ("Kubuś Puchatek", seria o Mikołajku czy cykl o Muminkach).
Aleksander Kamiński, żyjący w latach 1903-1978, był pedagogiem, profesorem wydziału pedagogiki społecznej Uniwersytetu Łódzkiego i pisarzem. Do jego najważniejszych dzieł należą "Kamienie na szaniec", będące najsłynniejszą książką czasów okupacji, oraz "Zośki i Parasola" - opowieści o Harcerskich Batalionach Armii Krajowej. Był twórcą zuchów, w czasie wojny komendantem Organizacji Małego Sabotażu. Patronuje Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego, a także wielu szkołom i drużynom harcerskim.