Xi

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Aleksander Kamiński

   (7 produktów)

  Kamienie na szaniec

  (okładka miękka)

  25,79 
  Wysyłka dzisiaj

  Kamienie na szaniec

  (okładka twarda)

  44,89 
  Wysyłka dzisiaj

  Zośka i Parasol

  (okładka twarda)

  46,99 
  Wysyłka dzisiaj

  Kamienie na szaniec. Audiobook

  (okładka pudełko)

  17,79 
  Wysyłka 3 dni robocze

  Wielka gra

  (okładka miękka)

  20,29 
  Wysyłka dzisiaj

  Andrzej Małkowski

  (okładka twarda)

  39,79 
  Wysyłka 3 dni robocze

  Aleksander Kamiński

  Aleksander Kamiński to polski profesor nauk humanistycznych, harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jedne z ideowych przywódców Szarych Szeregów oraz pisarz, znany przede wszystkim dzięki książce „Kamienie na szaniec”. Żył w latach 1903-1978.

  Urodził się w Warszawie. W 1905 roku wyjechał z rodzicami do Kijowa. Później przeprowadzał się do Rostowa i Humania, a do kraju powrócił w 1921 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczął pracę w szkole.

  Od dziecka należał do harcerstwa i sukcesywnie piął się w hierarchii ZHP. Prowadził rubrykę „Życie harcerskie” w magazynie „Echo Pruszkowskie”. Razem z Jadwigą Zwolakowską opracował metodę zuchową oraz wydał w 1934 roku książkę „Prawa zucha”. Jego pierwsze powieści, takie jak „Antek Cwaniak” czy „Krąg rady” były jednocześnie podręcznikami dla instruktorów zuchowych.

  Podczas II wojny światowej działał w Szarych Szeregach oraz Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Tam poznał Tadeusza „Zośkę” Zawadzkiego. Na podstawie jego relacji Kamiński napisał „Kamienie na szaniec”.

  Po wyzwoleniu Polski zdobył doktorat z filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. Końcem lat 50. uzyskał habilitację, a niemal dziesięć lat później tytuł profesora nadzwyczajnego. Ostatnie lata życia spędził na emeryturze w Warszawie.

  Najważniejsze książki Kamińskiego:
  Antek Cwaniak;
  Książka wodza zuchów;
  Andrzej Małkowski;
  Krąg rady;
  Wielka Gra;
  Kamienie na szaniec;
  Narodziny dzielności;
  Jaćwież;
  Zośka i Parasol.

  Ładowanie...