Zofia Stanecka jest autorką książek o przygodach kilkuletniej Basi. Seria opowiadań podbiła serca wielu dzieci i ich rodziców. Tom „Basia. Wielka Księga Przygód, część 1” zawiera dwadzieścia osiem krótkich historii o rodzinie tytułowej dziewczynki, które w latach 2011-2012 ukazywały się w jednym z czasopism. Książka podzielona jest na cztery części, według pór roku. Każda z nich zawiera siedem opowiadań. W tym tomie znajdziemy również dokładny przewodnik po świecie Basi i genealogiczne drzewo jej rodziny.
Rozpoznawalne ilustracje autorstwa Marianny Oklejak dodają książce dużego uroku i przyciągają uwagę najmłodszych.
Książka „Basia. Wielka Księga Przygód, część 1” napisana jest żywym, zrozumiałym dla najmłodszych językiem. Zaciekawi szczególnie dzieci w wieku 3-7 lat.
Basia przeżywa wiele przygód i do swojego świata zaprasza każdego młodego czytelnika. Jest dziewczynką z charakterystycznym poczuciem humoru, co sprawia, ze w dość szczególny sposób radzi sobie z tym, co ją spotyka. Czasami doświadcza przyjemnych uczuć, jak wtedy, gdy jadła lody, a czasami, gdy przyśniło się jej coś okropnego, odczuwa trudne emocje. Zdarzyło się też, że walczyła z bakteriami i szukała śladów zwierząt na śniegu. Jej codzienność jest całkiem zwyczajna, co sprawia, ze kilkulatek chętnie z Basią się utożsami i z przyjemnością zaprzyjaźni.
Opisana rodzina Basi nie jest idealna. Każdy bohater ma wady i zalety, przeżywają wspólnie różne kłopoty, czasem się kłócą. Dzięki temu rodzina Basi budzi sympatię – jest precież taka normalna!
Czytelnicy lubią Basię przede wszystkim za jej poczucie humoru, łobuzowanie i pomysłowość. Jej reakcje są tak zbliżone do typowych zachowań kilkulatków, że nie sposób jej odmówić naturalności. Bywa, że tupie nogą w złości, a nawet zdarza się używać – o, zgrozo – brzydkich słów!
„Basia. Wielka Księga Przygód, cześć 1” to kopalnia inspiracji. Każde opowiadanie może być początkiem rozmowy z dzieckiem na przeróżne, ważne dla każdego młodego człowieka tematy. To bardzo cenne, że historie są osadzone w konkretnych realiach, dzięki czemu są tak bliskie każdej współczesnej rodzinie.