Nie wiesz, jak zachęcić dziecko do ćwiczeń logopedycznych? Zadania z logopedii wydają się żmudne i zbyt powtarzalne? Poczytaj z dzieckiem książkę “Jano i Wito. W trawie”, a ćwiczenia poprawnej wymowy od razu nabiorą kolorów.
Pewnego dnia podczas spaceru Jano i Wito trafiają na zaczarowany kamień. Magia sprawia, że chłopcom zmienia się perspektywa i świat dookoła staje się zupełnie inny, niż znali go do tej pory. Bracia dokonują niesamowitych odkryć i spotykają na swojej drodze zupełnie nowych przyjaciół. Historia przygód chłopców pokazuje fascynujący świat wokół nas, pełen niesamowitych dźwięków i słów. Opowieść dynamizują i ubarwiają wyrażenia dźwiękonaśladowcze i zabawy rytmiczne.
"Jano i Wito w trawie" opisuje przygody dwóch braci, którzy po dotknięciu magicznego kamienia zmieniają rozmiar i wyruszają przez trawy, odkrywając coraz to nowe zwierzęta. Kamyk został zrobiony z wypukłego i szorstkiego materiału, dlatego też dzieci będą mogły dotknąć go dłonią i poczuć różnicę. Ale nie kamień jest tutaj najważniejszy. To, co tak przyciąga dzieci i rodziców do tej niepozornej książeczki to znakomite rymy i rytm nadany przez powtarzane niczym refren "Ale gdzie jest kamień?". Na każdej kolejnej stronie bracia poszukują kamienia. Pierwsze słyszą dźwięk, jaki wydaje konkretny mieszkaniec ogrodu, a następnie zgadują, kim może on być.
"KUM, KUM.
Czy to kamień?
Nie, to żaba.
Żaba robi KUM, KUM.
Ale gdzie jest kamień?"
Autorką książeczki jest Wiola Wołoszyn, neurologopeda, a także autorka znanego bloga parentingowego, na którego łamach już od kilku lat pokazuje rodzicom ciekawe książki, gadżety, czy też miejsca, które wato odwiedzić z dziećmi. Jej książki z cyklu Jano i Wito świetnie sprawdzają się już u 6-miesięcznych maluszków. Stworzone przez Przemka Liputa ilustracje przyciągają ciekawskie spojrzenia i wywołują uśmiech na twarzach dzieciaków.
Przygody tego ciekawskiego rodzeństwa stały się tak popularne, że możecie spotkać się z całą gamą książeczek z serii Jano i Wito. Część z nich skierowana jest do mniejszych dzieci i pozwala im w prosty i zabawny sposób zaprzyjaźnić się z mówieniem. Druga część skierowana jest do starszaków, które co prawda mówią już całkiem dobrze, ale niektóre głoski sprawiają im trudności.