Jano i Wito wybierają się z babcią do lasu na grzyby. W lesie spotykają kukułkę, wiewiórkę i ślady innych leśnych zwierząt. Tylko gdzie podziały się grzyby? “Jano i Wito. W Lesie.” to kolejna część lubianej przez najmłodszych serii logopedycznej autorstwa duetu Wołoszyn-Liput. Zabawna historia, piękne ilustracje i nagromadzenie wyrazów dźwiękonaśladowczych, które pomagają dzieciom w ćwiczeniu poprawnej wymowy to niewątpliwe atuty tej książki.
Tym razem do ciekawskich chłopaków dołącza babcia, która zabiera ich od lasu. Zabierają z sobą koszyk, a w planach mają uzbierać pełno grzybów. "To będzie dobry dzień". Na początku babcia, pokazuje wnukom atlas grzybów. Tam, tak jak w poprzednich książkach mamy elementy sensoryczne, które dzieci mogą dotykać, czy też podrapać.
No i teraz zaczyna się prawdziwa zabawa. Na kolejnych kartach mały czytelnik razem z Janem, Witem i babcią, szukają grzybów i przypatrują się leśnej faunie i florze. Każda rozkładówka to inny bohater, którego mają okazję poznać. Nie ma tu za dużo tekstu, a każda strona została skonstruowana w podobny sposób. To właśnie ta rytmika sprawia, że dzieciaki tak chętnie wracają do tych książeczek.
"SZSZSZ, SZSZSZ.
Czy to grzyby?
Nie, to strumyk.
Strumyk szumi. SZSZSZ, SZSZSZ.
Ale gdzie są grzyby?"
Książka "Jano i Wito. W lesie" w piękny sposób obrazuje życie leśnych zwierząt, a czytając, sami nabierzecie ochoty na rodzinną wycieczkę na łono natury. Być może pod koniec dnia, tak jak bohaterowie książki będziecie mogli wspólnie powiedzieć "To był dobry dzień."
Seria Jano i Wito to naprawdę dużo książek o różnej tematyce. Pierwsze z nich skierowane są do młodszych dzieci, uczą je nowych słów i w sprytny sposób przekazują ćwiczenia logopedyczne. Dzięki temu łączycie przyjemne z pożytecznym i jesteście w stanie przy pomocy niepozornej książeczki skupić się na rozwoju mowy. Dodatkowo każda z książeczek opisuje inny rejon życia, poszerzając zasób dziecięcego słownictwa. Kolejne książki skierowane są już do trochę starszych dzieci i pomagają im poprawić wymowę. Każda z nich skupia się na innej, problematycznej głosce i pomaga dojść z nią do ładu. To przyjemne czytanki i ćwiczenia, które uczą dzieci, jak w prawidłowy sposób wymawiać R, K, czy S.