Xi
 » Książki dla dzieci  » Wiek 9-12  » Literatura dziecięca 9-12 lat

Książka o dzieciach, dla dzieci, czyli „Drzewo do samego nieba”. Ten ciepły utwór opowiada o przyjaźni, o czasach beztroski, a także uczy, czym jest bezinteresowna pomoc. Książka pozwoli dorosłym przenieść się w sentymentalną podróż do czasów młodości.

Któż z nas w dzieciństwie nie wspinał się na drzewa? Tego typu aktywność, to nie tylko świetne ćwiczenie i zabawa, ale też możliwość przeniesienia się w świat wyobraźni. Dwóch braci Lichockich staje przed tytułowym drzewem, którego gałęzie sięgają prawie do nieba. Odważne rodzeństwo dzielnie zdobywa kolejne poziomy, na każdym z nich czeka na nich inna przygoda.

Drzewo rośnie wśród odrapanych i starych kamienic i jest dla niech ciekawym kontrastem. Wspinając się na kolejne konary, chłopcy poznają sąsiadów, zaprzyjaźniają się z nimi. Rozmowy z dorosłymi przynoszą wiele informacji i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd problemy.

Książka porusza wyobraźnię, zachęca do zabaw na świeżym powietrzu, a także uczy empatii.

„Na środku naszego podwórka rośnie drzewo. Nigdy nie słyszeliśmy, żeby ktoś powiedział o nim – kasztan albo topola, albo lipa. Mówimy po prostu - drzewo. Bo nie ma innych drzew na podwórku. Nawet by się nie zmieściły.”

Powieść ma wydźwięk ekologiczny, co przydaje się w czasie kształtowania młodych umysłów.

„Drzewo do samego nieba” to lektura szkolna, której wydanie uzupełniono o opracowanie, co znacznie ułatwia pracę nad tekstem. Dwa streszczenia – jedno szczegółowe, a drugie skrócone pozwalają przypomnieć sobie podstawowe problemy przed lekcją, czy też sprawdzianem. Poza streszczeniami znajduje się tutaj dobrze opracowana i wyjaśniona problematyka utworu, szczegółowa charakterystyka bohaterów oraz plan wydarzeń.

Autorka książki, Maria Terlikowska była polską pisarką i dziennikarką. Swoje artykuły skierowane do dorosłych publikowała pod pseudonimem Marcin Terebesz. Jej twórczość to nie tylko prasa i książeczki dla dzieci, ale także scenariusze do filmów animowanych m.in. dla dobranocki „Różne przygody Gąski Balbinki”. Autorka słuchowisk radiowych i audycji telewizyjnych. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków, a przyjemna forma utworów oraz ich problematyka sprawiają, że są one ponadczasowe.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

O Autorze


516117
Ładowanie...