"Artysta" zapewnia świetną okazję, by wrócić do twórczości Sławomira Mrożka, jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. Krótkie opowieści wydane wcześniej w dwóch cyklach "Kogut, Lis i ja" i "Nowosądecki, Majer i ja" po raz pierwszy są teraz dostępne dla czytelników w jednym wydaniu zbiorczym. Sławomir Mrożek od lat zachwyca krytyków literackich oraz miłośników dobrej literatury. Jak nikt inny potrafił uchwycić absurdalne elementy rzeczywistości, celnie komentując ludzkie zalety i wady oraz problemy społeczne. Chociaż od wydania niektórych utworów tego pisarza minęło już wiele lat, to jednak nadal w zaskakujący sposób pozostały aktualne!
Poznaj paradoksalne sytuacje, a także egzystencjalne problemy postaci z krótkich utworów Sławomira Mrożka! W tej rzeczywistości pewien Lis zdobywa fałszywe dokumenty, a Kogut może być prawdziwym artystą. Czy należy przegrać w karty, biorąc pod uwagę względy humanitarne? Dzielni bohaterowie utworów pisarza zmagają się z tymi i innymi absurdami egzystencji, poszukując przy tym, jak zapewne wszyscy czytelnicy oraz ludzie w ogóle, własnego miejsca w dziwnym świecie, który ich otacza.
Sławomir Mrożek sięga po baśniową stylistykę, w żartobliwy sposób odsłaniając typowo ludzkie cechy u swoich zwierzęcych bohaterów. Pisze o przesadnej ambicji, poszukiwaniu szczęścia lub sławy, a także wchodzeniu w nieoczekiwane role w kontaktach z innymi osobami. Groteskowe sytuacje, prowadzące zwierzęce postacie do niespodziewanych wydarzeń, w satyryczny sposób ujawniają, jaka bywa natura człowieka. "Artysta" przypomina przy tym czytelnikom, jak często ludzie w życiu społecznym zapominają o zdrowym rozsądku.
Sławomir Mrożek to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy i dramaturgów, którego sztuki wciąż trafiają na sceny teatrów z różnych krajów świata. Utwory tego autora przetłumaczono na kilkanaście języków. Urodził się w 1930 r. w Borzęcinie. Studiował architekturę, filozofię oraz sztukę. Na początku publikował rysunki satyryczne, które zdobywały dużą popularność. To jednak jego satyryczne opowiadania i sztuki teatralne zapewniły mu prawdziwe uznanie w środowisku artystycznym. Już w latach sześćdziesiątych zdobył również międzynarodową popularność.
W 1963 r. dramatopisarz przeniósł się do Włoch, a wkrótce wszedł w konflikt z władzami komunistycznymi, w związku z czym pozostał na emigracji. Przez pewien czas wydawanie jego dzieł było w Polsce zakazane. Mieszkał we Francji (gdzie zdobył nawet Legię Honorową za wkład w rozwój literatury francuskiej) i w Meksyku, a dopiero w 1996 r. powrócił do ojczyzny. Zmarł w 2013 r. w Nicei. Utwory Sławomira Mrożka wciąż są chętnie wznawiane przez zagraniczne wydawnictwa, a jego dramatopisarstwo należy do repertuarów teatrów z wielu krajów. Autor znakomicie komentował absurdalną rzeczywistość komunistyczną oraz groteskowość wielu norm społecznych.
W kategorii "Literatura piękna" znajdziesz nowe wydania utworów najwybitniejszych polskich pisarzy.