Słowa mogą dawać wsparcie lub głęboko ranić. "Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucano na nas w dzieciństwie" to poradnik psychologiczny, zapewniający wsparcie po trudnych doświadczeniach z dzieciństwa. Człowiek od początku życia jest otoczony słowami. Dzięki nim zdobywa wiedzę o świecie i kształtuje swój światopogląd. Dzieci są bardzo podatne na przekaz, który napływa do nich ze strony rodziców, dziadków lub opiekunów. Przedszkole oraz szkoła dodatkowo wpływają na kształtowanie tożsamości i stylu życia. W ten sposób ludzie powoli uczą się spełniania oczekiwań społecznych. To słowa tworzą wzorce myślenia, towarzyszące człowiekowi przez całe życie.
Słowo nie zawsze jednak zostaje użyte w dobrym celu. Czasami również krzywdzi, przekazując złe poglądy lub wpływając na uczucia. Można mówić dzieciom, że mężczyzna nigdy nie płacze, więc chłopiec później tłumi swoje emocje. Słowa zabierają też odwagę, gdy cały czas krytykuje się podopiecznego, który przez to nie potrafi wyrażać własnego zdania. Podczas źle prowadzonej rozmowy, rodzice nieświadomie potrafią wpłynąć na dziecięcą osobowość, zmieniając ją na wiele lat.
Jak poradzić sobie z niezwykłymi słowami, mocno wpływającymi na człowieka? "Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucano na nas w dzieciństwie" to publikacja wyjaśniająca, w jaki sposób przezwyciężyć ich działanie. Uświadamiając sobie, które słowa wpływają na zachowanie człowieka, możliwa jest zmiana. Niszczycielska moc znika, gdy ludzie zaczynają korzystać z uzdrawiających słów. Zrzucając z siebie złe, masz szansę odwołać się do dobrego słowa i w ten sposób zbudować nową rzeczywistość, w której wreszcie możesz być sobą. Autorzy tego poradnika przekazują wiedzę, ułatwiającą uzdrowienie osobowości człowieka.
Autorzy przychodzą z pomocą wszystkim czytelnikom, którzy w dzieciństwie doświadczyli działania krzywdzących słów. Badacze specjalizują się w tematyce związanej z psychologią i językiem. Agnieszka Kozak jest znaną psychoterapeutką, popularyzującą porozumienie bez przemocy. Pisze książki psychologiczne oraz tworzy programy rozwojowe. Natomiast Jacek Wasilewski to doświadczony socjolingwista, badający wpływ języka na relacje międzyludzkie. Opracowuje strategie komunikacji dla firm. Ponadto jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.