Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

SPATiF. Upajający pozór wolności

Aleksandra Szarłat

(okładka twarda)

5/5
Znasz ten produkt? Podziel się opinią i zgarnij 100 zł!
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 552
-36%

69,90 zł

44,93 zł

oszczędzasz 24,97 zł (36%)

Wysyłka 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 11,99 zł
Orlen Paczka 8,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 12,99 zł
Kurier DPD 12,99 zł
Kurier InPost 14,99 zł
Poczta Polska 10,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 10,99 zł

Opis

Aleksandra Szarłat odsłania przed czytelnikami kulisy fascynującego świata artystycznej bohemy PRL-u!

"SPATiF. Upajający pozór wolności" to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się współczesną historią i kulturą Polski, a także dla tych, którzy wspominają słusznie minione czasy z nieodpartą nutką nostalgii. Bo i wśród wszechobecnej szarości było miejsce na szczyptę koloru...

SPATiF, czyli Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, przez kilkadziesiąt lat od zakończenia wojennej zawieruchy był sercem warszawskiego życia kulturalnego, wymiany informacji i artystycznego fermentu. Literaci, plastycy i przedstawiciele innych dziedzin twórczości czuli się tam bezpiecznie i swobodnie, a polska kultura miała przestrzeń do ciągłego rozwoju - tym bardziej, że wśród stałych gości SPATiF-u znajdowali się artyści tworzący jeszcze w międzywojniu, zapewniający kontynuację narodowej spuścizny kulturalnej.

Któż nie marzył, aby przestąpić progi SPATIF-u! Miejsce było łakomym kąskiem dla aspirujących pisarzy, funkcjonariuszy bezpieki, działaczy opozycyjnych, partyjnych figur, sportowców, cinckiarzy, przedstawicielek najstarszego zawodu świata... O tym, komu uda się dostąpić tego zaszczytu, decydował szatniarz Franio - człowiek-legenda, bez którego klub byłby zupełnie inny.

Mimo stałej obserwacji PRL-owskich służb bezpieczeństwa SPATiF aż do wprowadzenia stanu wojennego był oazą wolności w socjalistycznym reżimie. To tu toczono niespieszne rozmowy i gorące dyskusje, zapominano o codziennej biedzie i bylejakości; przy stolikach można było spotkać Leopolda Tyrmanda, Kalinę Jędrusik, Krzysztofa Komedę i gros innych zasłużonych dla polskiej kultury postaci.

Dziś SPATiF wciąż prężnie działa, ale jego atmosfera i miejsce na kulturalnej mapie Warszawy diametralnie się zmieniły - tak samo, jak zmieniła się Polska i świat, w którym żyjemy. Po dawnym klubie pozostają barwne wspomnienia, relacje naocznych świadków, ciekawostki i anegdoty o miejscu, w którym za zamkniętymi drzwiami tętniło życie.

Nie wszystkie historie przytoczone w reportażu Aleksandry Szarłat przynoszą chlubę ich bohaterom - ale czy i nasza codzienność nie jest wolna od skaz? "SPATiF. Upajający pozór wolności" to autentyczna kronika losów ludzi, których twórczość jest dziś elementem polskiej tożsamości kulturowej.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 3261814
Tytuł SPATiF. Upajający pozór wolności
Autor Aleksandra Szarłat
Wydawnictwo Czarne
Język wydania polski
Język oryginału polski
Liczba stron 552
Data premiery 2022-07-27
Rok wydania 2022
Wymiary produktu [mm] 215 x 133
Okładka okładka twarda
Waga Produktu [kg] 0.75
Cena detaliczna 69,90 zł
Nasza cena 44,93 zł
Powiązane tematy: Nowości

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Krystyna H.

5/5
| 23-08-2022
Imponuje, z jak wielu źródeł korzystała autorka i jak cudownie zebrała to w jedną ciekawą, spójną i wciągającą całość. Jeśli mówi się, żeby książki nie oceniać po okładce, to tę śmiało możecie, bo zawartość jest równie barwna, szalona, artystyczna i zaskakująca. Naprawdę wielkie ukłony dla Aleksandry Szarłat za ten cudowny reportaż, tematyka z pozoru nudna, dla kogoś spoza środowiska, ale jestem przekonana, że ta książka wciągnie każdego. Niemały zachwyt budzi, jak bardzo artyści, aktorzy byli w tych trudnych czasach solidarni i zjednoczeni, jak wszystkie osoby, które wokół siebie zgromadzili tworzyły jeden krąg zaufanych ludzi. Niesamowite!

Natalia E.

5/5
| 19-08-2022
Jako osoba ze świata kultury, czy raczej teraz światka z zainteresowaniem sięgnęłam po ten reportaż, ale przerósł mocno moje oczekiwania. Nie spodziewałam się tak dogłębnego spojrzenia na świat kultury w tamtym okresie, a on rozkwitał, niewiarygodne! Świetna książka, szalenie interesująca! Nawet jeśli ktoś się nie interesuje sztuką, aktorstwem czy historią polskiej kultury, to będzie zachwycony. Książka ma ponad 500 stron, a się ją łyka na dwa może trzy razy, ogromnie polecam.

Konrad T.

5/5
| 15-08-2022
Fenomenalna książka! Z założenia nie był to temat, który mnie jakoś fascynuje, po książkę sięgnąłem z przypadku, ale muszę stwierdzić, że to było zrządzenie losu. Nie spodziewałem się, że losy SPATiF-u będą aż tak interesujące, zwłaszcza, że rozkwit tego miejsca/grupy/działalności przypada na okres PRL...dzisiaj dla nas jest niemalże niewiarygodne, że wolna kultura obecnie jest jaka jest, a wtedy, kiedy wszystko było zabronione zrzeszyło się tak wielu wspaniałych artystów i stworzyli coś tak niesamowitego. Ogromna praca autorki jest widoczna na każdej stronie, jest to reportaż o artystach, oparty o archiwa, a czyta się jak wyśmienitą książkę przygodową.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
4. października, wt. — 5. października, śr.
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
5. października, środa
przedpłata
8,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
4. października, wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
4. października, wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
17,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
4. października, wtorek
przedpłata
14,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
5. października, środa
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
15,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
5. października, środa
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
4. października, wtorek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne

Produkty od Autora:

Ładowanie...