Xi
 » Książki  » Literatura obyczajowa  » Książki obyczajowe

Relacja matki i córki to wyjątkowa więź, która targana przez lata wichrami zmartwień, nieporozumień i żalów miewa swoje blaski i cienie. Ilu ludzi, tyle historii. Czasem wzruszających i pokrzepiających serce, innym razem bolesnych i pełnych niespełnionych oczekiwań. "Teraz cię rozumiem, mamo" ta antologia, stworzona przez polskie autorki z okazji Dnia Matki. Każde opowiadanie skupia się na tej niezwykłej więzi, która bywa wystawiana na próby przez najróżniejsze życiowe przeciwności.

Między dwiema tak bliskim kobietami jak matka i córka istnieje ogromna potrzebna bliskości i wzajemnego zrozumienia. Starsze pokolenie, mniej lub bardziej świadomie, kształtuje młodych ludzi i jest dla nich wzorem do naśladowania. Bywa, że jest to inspirujące i dodaje siły, jednak częściej, wraz z dorastaniem młodej kobiety zdarza się, że powstaje przepaść, którą potęguje wiele negatywnych emocji, narastających przez lata. "Teraz Cię rozumiem, mamo" to zbiór opowieści o trudnych relacjach. Ta słodko-gorzka antologia jest jednocześnie hołdem złożonym kobiecej sile, jak również zaproszeniem do refleksji na temat stosunków z najbliższymi.

Chwytające za serce opowiadania bez wątpienia wycisną niejedną łzę, ale jednocześnie zapalą iskierkę nadziei i pozwolą na spojrzenie z innej strony na trudne role, z którymi każdy radzi sobie na własny sposób. Każda z autorek przedstawia historię, z którą czytelnik może w pełni się utożsamić. Bohaterki z krwi i kości, zmagające się z codziennymi problemami pokazują moc bezwarunkowej miłości, dają przykład tego jak wyciągać wnioski z własnych niepowodzeń i pokazują, że warto w pełni zaangażować się w tę jedną z najważniejszych i najpiękniejszych relacji w życiu. "Teraz Cię rozumiem, mamo" to doskonała propozycja prezentu z okazji Dnia Matki. Warto również wziąć sobie do serca słowa jednej z autorek:

”Kończy się ten niezwykły dzień. Ufam, że wszyscy zdążyliście odwiedzić swoje mamy, a jeśli nie, pamiętajcie, jutro też jest dzień, aby być razem, żeby porozmawiać przy filiżance herbaty, bo tak naprawdę Dzień Matki jest przecież codziennie”.

Antologię stworzyły czołowe polskiej autorki literatury kobiecej: Magdalena Witkiewicz, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natasza Socha, Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Małgorzata Warda i Sabina Waszut. Każda z nich z właściwą sobie wrażliwością i empatią opowiedziała niezapomnianą historię, która wzruszy, rozbawi i da nadzieję.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Monika M.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 07-06-2021 | Recenzja zweryfikowana
Chyba każda z kobiet marzy o wyjątkowej relacji ze swoją mamą lub córką. Aby opierała się nie tylko na relacji rodzic – dziecko, ale także koleżeństwie, przyjaźni. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo jakby się chciało. I tutaj przychodzi nam z pomocą antologia “Teraz Cię rozumiem, mamo!”.
Każde z ośmiu opowiadań przedstawia historię różnych matek i córek. Każda z tych historii jest wzruszająca, ale też pojawia się w nich ból. Córki nie potrafią zrozumieć niektórych zachowań swoich mam, często się z nimi nie zgadzają. Jednak nie mają pojęcia czemu rodzicielki podejmują takie, a nie inne decyzję.
Każda z mam kierowała się dobrem dziecka, często poświęcając swoje potrzeby. Myślały przede wszystkim o córkach, chciały je chronić. Kobieta potrafi wiele wytrzymać, aby jej dziecko było szczęśliwe i bezpieczne. Ale na niektóre mamy wpłynęły wydarzenia z przeszłości, co powodowało, że za bardzo chciały ingerować w życie swoich córek.
Myślę, że te opowiadania powinny przeczytać wszystkie mamy i córki. Każde z nich jest pięknie, wyjątkowe, ale też przy nich się wzruszałam. Pokazują, że warto rozmawiać o tym co nas boli, co nam przeszkadza w danej relacji, ale także zrozumieć postępowanie drugiej strony. Moim zdaniem antologia daje również nadzieję, na poprawę niektórych relacji.
Dziękuję autorkom za stworzenie tak pięknych historii, nie umiem wybrać które najbardziej mi się podobało. Każde z nich znalazło wyjątkowe miejsce w moim sercu.

Kornelia R.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 28-05-2021 | Recenzja zweryfikowana
Osiem pięknych opowiadań, które pokazują miłość matki do córki. To nie tylko peany i pieśni dziękczynne. To także trudne chwile i decyzje. Sceny chwytają za serce. Tak jak życie każde z nich jest wymieszane trochę bólu i smutku, trochę radości a przede wszystkim miłość. Miłość, która nie zawsze bywa oczywista. Widać tutaj przede wszystkim to ile matka jest w stanie zrobić dla swojego dziecka. Wydaje mi się, że każda z nas może znaleźć tu coś dla siebie. Wyjątkowa propozycja.

Maria I.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 26-05-2021 | Recenzja zweryfikowana
Piękna książka, którą kupiłam pierwotnie dla mamy, ale już uzupełniłam swoją biblioteczkę o swój egzemplarz. Kilka przepięknych wartościowych opowieści, które znakomicie pokazują relacje jakie łączą mamy i córki. Te relacje nie zawsze są idealne (a raczej można powiedzieć, że raczej nigdy nie są idelane) Te historie pokazują te różnice i upewniają w przekonaniu, że każda z tych historii jest piękna i wyjątkowa. Naprawdę polecam

Wiesława C.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 26-05-2021 | Recenzja zweryfikowana
Rewelacyjna antologia o relacji mamy i córki. Nie zawsze jest to prosta relacja i często nie obejdzie się bez nieporozumień czy kłótni. No ale taki życie. Mamy tu różne opowiadania od ośmiu autorek. Każde zawiera wątek właśnie mamy i córki. Myślę, że fajna do przeczytania. Widać prespektywy różnych mam i córek i czemu tak a nie inaczej reagują. Super na prezent dla mamy! Polecam gorąco te opowiadania.

Justyna G.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 16-05-2021 | Recenzja zweryfikowana
Agnieszka Lingas-Łoniewska „Twoja Emi”

Matka głównej bohaterki jest bardzo nadopiekuńcza, w końcu dochodzi do ujawnienia tajemnicy takiego zachowania. To pierwsze opowiadanie, które wybrałam i niestety źle trafiłam. Styl kojarzył mi się ze szkolnym wypracowaniem. Przez to cała fabuła wydała mi się przekombinowana i mało wiarygodna.

Natasza Socha „Sekret”

Tutaj również mamy do czynienia z tajemnicą rodzinną, ale styl jest totalnie inny i to opowiadanie wręcz zachwyca. Pisane jest w formie wspomnień/przemyśleń głównej bohaterki, więc tak trochę poetycko, pięknie, a jednocześnie chwilami boleśnie. Dużo spostrzeżeń było bardzo trafionych. Czuć emocje, napięcie, autentycznie się wzruszyłam na końcu.

Małgorzata Warda „Dom w lesie”

Główna bohaterka spotyka się z matką, której nie widziała od lat. Matka jest chora psychicznie i ukrywa się w lesie. To było coś! Dzięki tej historii mogłam oderwać się od rzeczywistości, w napięciu czekałam na rozwiązanie. Klimat jest duszny, na pograniczu horroru, w wyobraźni aż słyszałam te wszystkie dźwięki natury. Na bazie tego pomysłu można by napisać dobrą powieść.

Agnieszka Krawczyk „Kruchość”

Kira, sama będąc w ciąży, nie może poradzić sobie ze swoją relacją z własną matką, nieczułą artystką. W końcu pod wpływem sugestii terapeutki, postanawia z rodzicielką szczerze porozmawiać. To opowiadanie jest wypełnione uczuciami, widać wyraźnie inspirację pewną metodą psychologiczną, o czym autorka informuje na końcu. Nie przeczę, że związek matki i córki może (a chyba nawet w większości przypadków jest) tak skomplikowany, ale coś mi nie pozwala uwierzyć, że po tylu latach przepychanek słownych, wreszcie dochodzi między bohaterkami do wyznania prawdy. Przede wszystkim charakter matki odwrócił się o 180 stopni, to było trochę niewiarygodne. Poza tym opowiadanie zostało bardzo dobrze napisane.

Jak to bywa ze zbiorami, poziom jest różny, ale ostateczną ocenę wystawiam pozytywną, warto było przeczytać ten tytuł.

Dostawa

3007050
Ładowanie...