Xi

Światy wzniesiemy nowe

"To nie jest mój świat". Nie podzielam wartości, które nim rządzą. Czuję się coraz bardziej wyobcowana" - pisze w swojej książce "Światy wzniesiemy nowe" reporterka Urszula Jabłońska, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych, tych, które istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać. Snuje przy tym poruszającą refleksCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
 • Data premiery: 2021-11-15
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 330
 • Wymiary: 212 x 145

"To nie jest mój świat". Nie podzielam wartości, które nim rządzą. Czuję się coraz bardziej wyobcowana" - pisze w swojej książce "Światy wzniesiemy nowe" reporterka Urszula Jabłońska, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych, tych, które istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać. Snuje przy tym poruszającą refleksją o świecie, w którym żyje, poszukując innych porządków, inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni wymyślonych wspólnot oraz alternatywnych społeczności.

Książka "Światy wzniesiemy nowe" powstała jako efekt poszukiwań alternatywy oraz pocieszenia wobec narastających problemów współczesnego świata - kryzysu demokracji i religii, globalnego kapitalizmu, zmian, klimatycznych. Autorka od jakiegoś czasu interesowała się eksperymentami utopijnych społeczności oraz tak zwanych komun. I choć kojarzą się one wielu z takim zjawiskami, jak amerykańscy hipisi, kwiaty we włosach i zapach haszyszu, to jej reportersko-badawcze śledztwo udowadnia, że tak zwanych wspólnot intencjonalnych było w Europie w latach 60. i 70. bardzo wiele. Mało tego, niektóre z nich funkcjonują do dziś. I wciąż powstają nowe!

W "Światy wzniesiemy nowe" autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest inne życie we współczesnym świecie rozrywanym przez pędzący kapitalizm, destrukcyjne zmiany klimatyczne i społeczno-polityczne turbulencje - życie, w którym nie potrzeba aż tylu rzeczy, nie zużywa się tyle wody i energii, a sprawiedliwość nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Urszula Jabłońska zabiera czytelników to portugalskiej Tamery, której mieszkańcy sprawili, że na suchej, wyniszczonej uprawami ziemi powstało wielkie jezioro, oraz wierzą, że permakultura może pomóc zregenerować pustynne tereny na świecie. Jednak zanim będzie to możliwe, trzeba naprawić zniszczone relacje międzyludzkie. W duńskiej Christianii mieszka z kolei dziewięćset osób - żeby zapadła jakakolwiek decyzja, wszyscy muszą się na nią zgodzić. W kooperatywie w Prowansji każdy może sam zdecydować, ile czasu przeznaczy na pracę, ale nie dostanie za nią pieniędzy - musi za to napisać na kartce, czego potrzebuje, a wspólnota postara się mu to zapewnić.

"Światy wzniesiemy nowe" to fascynująca podróż po alternatywnych światach, a także unikalne ćwiczenie z wyobraźni - książka, która zmusza do myślenia, prowokuje i opowiada o ludziach, którzy wciąż chcą wymyślać rzeczywistość na nowo.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3186325
Tytuł
Światy wzniesiemy nowe
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
330
Data premiery
2021-11-15
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
212 x 145
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.45
Długość
142
Głębokość
212
Wysokość
21
Nasza cena
22,49 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
4 recenzje
 • 5
  4
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Adriana T. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-01-02
  W obecnej atmosferze wiecznych konfliktów lewicy z prawicą, kapitalizmu z socjalizmem ta książka jest jak oddech ulgi. Okazuje się, że inne życie jest możliwe, że nie każdy musi skazywać się na codzienną pracę od 9 do 17, a komuny i kooperatywy nie oznaczają z automatu narkotyków i upadku moralnego. Oczywiście wiele projektów upada lub działa z wieloma mankamentami, ale zawsze można próbować, bez inicjatywy i ryzyka nigdy niczego nie zmienimy.
 • Mariola L. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-29
  Kupiłam tą książkę ze względu na relację o Christianii, w której miałam okazję spędzić 1 dzień i która mnie zafascynowała. Ale okazało się, że w książce bardziej zainteresowało mnie jeszcze co innego :) Nie miałam pojęcia o takich miejscach, jak Tamera, a ludzie, którzy je tworzą, robią coś wspaniałego dla całego świata, walczą o swoje i wspólne dobro. To niesamowicie inspirujące i zachęca do zastanowienia się nad własnym zwykłym życiem, które jak się okazuje, wcale nie musi takie być.
 • Wioleta T. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-26
  Bardzo imponuje mi postawa osób, które żyją w alternatywnych społecznościach ze względu na swoje przekonania, ale i autorki książki, jej poszukiwań wartości zgodnych ze swoimi poglądami. Ja też czuję się podobnie jak ona, wyobcowana, zmęczona dzikim kapitalizmem i podziwiam ludzi, którzy umieją się wypisać z tego kołowrotka lub chociaż otwarcie mu się przeciwstawić. Znalazłam w tej książce wiele trafiających do mnie treści i myślę, że jeszcze długo będę je mieć w głowie.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
0,00 zł

O Autorze


3186325
Ładowanie...