Dowody na Istnienie
Dowody na Istnienie
Dowody na Istnienie to wydawnictwo działające pod auspicjami Fundacji Instytut Reportażu, założonej w Warszawie przez Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana i Pawła Goźlińskiego. Działalność fundacji ukierunkowana jest na promocję polskiej literatury non-fiction wśród szerokiej publiczności oraz wsparcie i edukację młodych reporterów. Organizacja realizuje swoją misję na kilku płaszczyznach - m.in. poprzez prowadzenie Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Ekopoetyki, inicjatywy podejmowaną w ramach Faktycznego Domu Kultury, a także działalność wydawniczą.
Nazwa Dowody na Istnienie wywodzi się z twórczości wybitnej polskiej reportażystki Hanny Krall, która "podarowała" nowo powstałej oficynie tytuł jednej ze swoich książek. Członkowie zespołu wydawniczego wierzą, że każda książka non-fiction stanowi ów dowód na istnienie - opisywanych ludzi, wydarzeń, zjawisk, a dla tych, którzy tego pragną, także Boga.
Książki wydawnictwa Dowody na Istnienie to książki polskich i zagranicznych autorów; większość oferty zebrana jest w kilku seriach. "Reporterska" obejmuje premiery z Polski i świata, "Faktyczny Dom Kultury" przybliża współczesnym czytelnikom klasyczne dzieła rodzimego i zagranicznego reportażu. "Stehlík" pod redakcją Mariusza Szczygła gromadzi najwybitniejsze książki czeskie - zarówno non-fiction, jak i beletrystykę. Pod szyldem "Esy-Floresy" kryją się, jak piszą sami wydawcy, "małe-wielkie książki": eseje filozoficzne i literaturoznawcze, wydawane w poręcznym, kompaktowym formacie.
Wśród autorów książek Dowodów na Istnienie znajdują się założyciele i działacze Fundacji Instytut Reportażu: Mariusz Szczygieł czy Filip Springer, a także wielu uznanych twórców polskiej literatury non-fiction. Świadczą o tym choćby nominacje do najbardziej prestiżowej krajowej nagrody literackiej Nike dla książek wydanych przez Dowody, w tym "Egipt: Haram Halal" Piotra Ibrahima Kalwasa czy "Cudowna" Piotra Nesterowicza, a także zwycięstwo Mariusza Szczygła w 2019 roku z książką "Nie ma". "Nie zdążę" Olgi Gitkiewicz została z kolei uhonorowana nagrodą Grand Press 2020 w kategorii Książka Reporterska Roku.
Książki Dowodów na Istnienie odkrywają to, co przez wiele lat pozostawało ukryte, poruszają, prowokują do dyskusji i komentują rzeczywistość wokół nas - tak, jak reportaż Joanny Gierak-Onoszko "27 śmierci Tony'ego Obeda", poświęcony bulwersującej sprawie zbrodni kanadyjskiego Kościoła katolickiego na rdzennych mieszkańcach kraju. Książka odbiła się szerokim echem w polskim środowisku literackim i nie tylko, a uznanie dla autorki potwierdza m.in. przyznana jej nagroda Nike Czytelników za rok 2020.