Seria reporterska
Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon
Seria reporterska, Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Kuba-Miami. Ucieczki i powroty
Seria reporterska, Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie
Seria reporterska, Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza
Seria reporterska, Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat
Seria reporterska, Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości
Seria reporterska, Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie aktywnie wspiera młodych i debiutujących autorów, głównie reportażystów. Wynikiem tego wsparcia jest Seria reporterska Wydawnictwa, która od 2018 roku pokazuje, że rzeczywistość nie jest mniej zajmująca niż fikcja, a może wciągnąć dużo bardziej niż jakiekolwiek powieści.
Reportaż to gatunek publicystyczno-literacki, który przedstawia rzeczywiste zdarzenie i jego okoliczności. Autorzy reportaży opowiadają o zdarzeniach, których byli świadkami lub świadkami byli inni, którzy mogą zdać relację słowną. Reportaże pisane są też na podstawie dokumentów, źródeł materialnych i niematerialnych. Cechować się powinny obiektywizmem i rzetelnością, a subiektywne opinie autora jako takie powinny być zaznaczane. W reportażach spotyka się też formy narratywistyczne, takie jak dialogi, opisy postaci, wspomnienia czy narracja poetycka.
Polska szkoła reportażu ma niezmiernie długą i bogatą tradycję. Reportaże społeczno-obyczajowe, wojenne, sądowe, podróżnicze, polityczne, naukowe są dla polskich czytelników chlebem powszednim. Polskie reportaże są cenione zarówno w kraju, jak i tłumaczone na języki obce. Począwszy od Melchiora Wańkowicza, przez Ryszarda Kapuścińskiego, Tonego Halika, Hannę Krall aż po reportażystów młodego pokolenia.
W Serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego swoje książki wydają polscy i zagraniczni autorzy, piszą o naszym kraju, ale i o egzotycznych miejscach. O współczesnych ludziach ulicy i o wielkich przestępcach. O historycznych przeżyciach, wpływających na losy tysięcy i o małych, intymnych historiach, które mają wpływ tylko na najbliższe otoczenie bohaterów reportażu. Seria reporterska to dla każdego uczta czytelnicza.
W skład Serii reporterskiej wchodzą m.in.:
- Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu - autorstwa Agaty Romaniuk to opowieść o kobietach i mężczyznach ze współczesnego Omanu, o ślubach kontraktowych, umowach przedślubnych, w których wpisywana jest kwota, którą kobieta dostaje za urodzenie potomka i o tym, jak funkcjonuje Oman, który swoje bogactwo zawdzięcza ropie naftowej.
- Broad Peak. Niebo i piekło - autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego w której reporterzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tragicznych wydarzeń w 2013 roku i czy tragedia pod Broad Peak to koniec polskiego himalaizmu w obecnie znanej formie.
- Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat - napisana przez Briana Deera książka o tym, jak powstał ruch antyszczepionkowy i dlaczego związki szczepionek z zachorowaniami na autyzm to fikcja. Śledztwo dziennikarskie na najwyższym poziomie.
- Orient Express - w której Torbjorn Faerovik zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expresem z Londynu aż po Samarkandę. To pozycja zarówno dla tych, którzy chcą poznać sekrety sławnego pociągu, jak i dla miłośników wypraw.
- Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie - Wiktoria Michałkiewicz szuka źródeł wzrostu poparcia dla nacjonalistycznych partii i idei, które coraz bardziej zdobywa posłuch w szwedzkim społeczeństwie, w kraju, który uznawany jest za oazę szczęśliwości.
- Posełki. Osiem pierwszych kobiet - autorka, Olga Wiechnik, opowiada o pierwszych ośmiu kobietach, które zasiadły w Sejmie Ustawodawczym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
- Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza - pod redakcją Cezarego Łazarewicza i Andrzeja Klima to zbiór reportaży z XX wieku, mówiących o tej wyjątkowej krainie i jej mieszkańcach, których nie oszczędzała Wielka Historia.