Xi
 » Książki  » Nauki społeczne i humanistyczne  » Psychologia, socjologia

Najczęściej kupowane razem

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek odczuwać strach, który wydawał się całkowicie irracjonalny, ponieważ żadne widoczne zagrożenie nie pojawiło się na horyzoncie? A może chroniczny niepokój, który towarzyszył Ci bez względu na okoliczności? Jak często czujesz się samotny i wyobcowany, mając wokół siebie wielu oddanych ludzi? Depresja, zaburzenia lękowe, obsesyjne myśli - to problemy, które dotykając coraz więcej ludzi.

W dzisiejszym świecie, który gna przed siebie w szalonym tempie i dostarcza nam każdego dnia ogromnej ilości stresu wydaje nam się, że to właśnie współczesny styl życia - doświadczanego w pośpiechu i hałasie - prowadzi do tych przypadłości. Okazuje się, że czasem tego typu problemy sięgają głębiej. O wiele, wiele głębiej niż sądzimy.

"Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces" to efekt wieloletnich badań, na czele których stał wybitny terapeuta Mark Wolynn, od dwudziestu lat specjalizujący się w leczeniu stresu pourazowego.

Autor stara się pokazać, że problemy psychiczne, z jakimi zmaga się coraz więcej ludzi, nie są zakorzenione wyłącznie w naszej teraźniejszości, ale sięgają do przeszłości naszej, a nawet (choć wydaje się to nieprawdopodobne) naszych przodków. Skłonność do depresji, stanów lękowych, czy innych obsesyjnych myśli może być dziedziczona razem z traumą naszych rodziców, a często również dziadków, czy nawet pradziadków. Choć wydaje się to abstrakcyjne, wiele współczesnych badań dowodzi, że negatywne wydarzenia i ich konsekwencje w ludzkiej psychice mogą być w pewien sposób przekazywane z pokolenia na pokolenie - sięgając nawet do trzech pokoleń wstecz.

Autor odnosi się do czołowych ekspertów w dziedzinie psychologii i genetyki - między innymi profesora psychologii i neurobiologii Rachel Yehudy oraz psychiatry specjalizującego się w stresie pourazowym - Bessera van der Kolka. Jak to się odbywa? Jednostka doświadcza ogromnej traumy, która wywiera wpływ na jej psychikę oraz późniejsze działania. Rany przeszłości mogą być niewidoczne, jednak są przekazywane dalej poprzez pewne wzorce zachowań i sposoby wyrażania się, które kształtują przyszłe pokolenia. Efektem końcowym jest przekazanie tej traumy, która jest niejako zakodowana w genach i przenosi się na potomków.

Mark Wolynn w swojej książce "Nie zaczęło się od Ciebie" wydanej nakładem wydawnictwa Czarna Owca stara się przedstawić czytelnikowi to złożone zagadnienie oraz dać wskazówki jak wyrwać się z błędnego koła przekazywania dzieciom złych doświadczeń poprzez drogę zrozumienia i wybaczenia, która bywa trudna i uzdrawiająca jednocześnie.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Adam M.

Klient zweryfikowany

5/5
| 19-12-2022 | Recenzja zweryfikowana
Bardzo przystępnie napisana, kopalnia wiedzy, głębszego zrozumienia ''co?", "dlaczego?", "jak to ogarnąć?"... Wielkie treści opisane w zrozumiały jednoznaczny sposób, nadają nowe inne spojrzenie na horyzonty zdarzeń - zarówno przeszłych, jak również tych "on air". Polecam.

Halina C.

Klient zweryfikowany

5/5
| 14-09-2022 | Recenzja zweryfikowana
Książką zainteresowałam się po obejrzeniu serialu "Inna ja", o ustawieniach rodzinnych. Niesamowite, jak silne emocje przeżyte w dzieciństwie, życiu płodowym czy przez naszych rodziców i przodków, mają wpływ na nasze choroby czy inne braki, też np. finansowe. I jak jednocześnie łatwo to zmienić, uzdrowić, często tylko dzięki uświadomieniu sobie wydarzeń. Polecam każdemu lekturę. Uważam też, że to powinna być lektura na poziomie szkoły średniej, młodzi ludzie wchodziliby w dorosłość z lekkością i świadomością jak kreować szczęśliwe życie.

Anna T.

Klient zweryfikowany

3/5
| 27-07-2022 | Recenzja zweryfikowana
Tematyka bardzo ciekawa, którą autor rzeczowo opisuje. Jednak długo się czyta.

Magdalena E.

Klient zweryfikowany

5/5
| 02-02-2022 | Recenzja zweryfikowana
Książka pomaga uporać się z chorobami ciała, które są uwarunkowane pozostałościami poprzednich pokoleń.

Gabriela N.

Klient zweryfikowany

5/5
| 11-01-2022 | Recenzja zweryfikowana
Książka zdecydowanie warta polecenia-wprowadza czytelnika w rejony (nie) świadomości, poszerzając zasięg alternatywnych rozwiązań w zakresie szeroko rozumianej psychoterapii. W moim domu (oraz sercu) pyszni się na jednej z najwyższych półek :)

Beata

Klient zweryfikowany

5/5
| 05-01-2022 | Recenzja zweryfikowana
Warta polecenia, na razie tylko przejrzałam, ale spełniła moje oczekiwania.

Jolanta B.

Klient zweryfikowany

5/5
| 30-12-2021 | Recenzja zweryfikowana
Książka ładnie wykonana o ciekawej treści. Polecam.

Anna J.

Klient zweryfikowany

4/5
| 20-08-2021 | Recenzja zweryfikowana
Ciekawa książka dla osób interesujący się tematem. Zawiera ćwiczenia co jest na plus.

Honorata P.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 09-08-2021 | Recenzja zweryfikowana
Dla osób, które poszukują odpowiedzi na odwieczne pytania. W środku dużo przykładów, świetne ćwiczenia i to wszystko potwierdzone badaniami naukowymi. Autor pokazuje w jaki sposób rodzinne traumy mogą latami odbijać sie na naszym życiu. nie jest to lek na całe zło, ale na pewno pozwala odnaleźć przyczynę wewnętrznych problemów. Nakierowani na trop możemy w końcu wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać krok w dobrą, lepszą stronę.

Bartosz M.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 04-08-2021 | Recenzja zweryfikowana
Nie jest to lekka lektura po której przeczytaniu znikają wszelkie problemy a świat zaczyna się robić przyjaźniejszy. Ale na pewno jest to książka, która pozwala poukładać bałagan w głowie. Bardzo dużo naukowych informacji popartych doświadczeniami i badaniami. Bardzo podoba mi się koniec gdzie znalazłem doskonałe podsumowanie tego co właśnie przeczytałem. To opis i podział możliwych przyczyn problemów co ułatwia odnalezienie konkretów (nie tylko w książce, ale i w sobie) Bardzo polecam, wszystkim wrażliwym osobom.

Danuta E.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 03-08-2021 | Recenzja zweryfikowana
Książka Marka Wollynna pozwala inaczej spojrzeć na swoje życie. W końcu zrozumiałam, że naprawianie relacji z rodzicami jest niesamowicie wazne. To właśnie zrozumienie tej relacji jest kluczem do zrozumienia siebie. Autor pokazuje, że w naszym DNA skrywa się nie tylko nasz kolor oczu, czy też włosów, ale także i traumy, jakie przeżywali nasi rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Ich stres może odbijać się na nas, nawet jak o tym nie wiemy. Bardzo dużym plusem są ćwiczenia na końcu. Polecam.

Dostawa

3049010
Ładowanie...