Xi

"Chłopcy z Placu Broni" - klasyka literatury dziecięcej w praktycznym opracowaniu!

"Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara to książka, na której wychowało się kilka pokoleń dzieci z wielu krajów na całym świecie. Poruszająca, autentyczna na wskroś historia prawdziwej przyjaźni, oddaniu wyższej idei oraz miłości do swojej małej ojczyzny - nawet tak niepozornej, jak pewien zapomniany przez wszystkich plac w stolicy Węgier - jest ponadczasowym świadectwem wartości, jakimi należy kierować się w życiu, by przeżywać je godnie i świadomie.

O czym jest książka "Chłopcy z Placu Broni'?

Tytułowy Plac Broni przy ulicy Pawła w Budapeszcie był miejscem tradycyjnych spotkań grupy chłopaków, znających się ze szkolnej ławki. Hierarchia i zasady panujące w paczce odzwierciedlały sformalizowane struktury militarne. Decyzje w paczce podejmował dowódca, Janosz Boka. Wśród jego podwładnych znajdował się Edward Nemeczek - na pierwszy rzut oka nieśmiały introwertyk o drobnej sylwetce, w rzeczywistości obdarzony jednak niezwykłym potencjałem i silnym charakterem. Członkowie paczki - z wyjątkiem szeregowego Nemeczka - przyznawali sobie stopnie wojskowe, a ich zachowanie determinowane było wyznacznikami prawdziwie żołnierskiego kodeksu moralnego.

Codzienną rutynę chłopców z Placu Broni przerwało pojawienie się wrogich Czerwonych Koszul - grupy chłopców zbierających się tradycyjnie w budapesztańskim Ogrodzie Botanicznym. Przeciwnicy dowodzeni przez Feriego Acza postawili sobie za cel zdobycie placu i adaptację go na boisko do gry w palanta. Szybko okazało się, że Boka i jego ekipa nie zamierzają oddać pola. Walka przybiera na sile, a jednemu z obrońców placu przychodzi zapłacić za niego wysoką cenę...

"Chłopcy z Placu Broni" - recepcja w Polsce i na świecie

Choć powieść "Chłopcy z Placu Broni" liczy sobie już ponad 100 lat, jej treść nie traci na aktualności, a tytuł ma swoje stałe miejsce w światowym kanonie literatury dla dzieci i młodzieży. W polskiej podstawie programowej tytuł figuruje na liście lektur szkolnych szkoły podstawowej. Książka Ferenca Molnara doczekała się przekładów na ponad 40 języków; na podstawie jej treści powstało także kilka adaptacji filmowych.

Prezentowane wydanie wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów, czytających książkę na potrzeby zajęć szkolnych. Treść opatrzona jest obszernym opracowaniem i wyjątkowymi ilustracjami Mikołaja Kamlera. Imiona, nazwiska i nazwy miejscowe pozostawiono w oryginalnym zapisie: dzięki wskazówkom fonetycznym w tekście i dostępnym online nagraniom dźwiękowym uczniowie mogą dowiedzieć się, jak prawidłowo odczytać je po węgiersku.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

O Autorze


3333097
Ładowanie...