Xi

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Jerzy Vetulani

   (3 produktów)

  Sen Alicji, czyli jak działa mózg

  (okładka twarda)

  31,19 
  Wysyłka 24 godziny

  Sen Alicji, czyli jak działa mózg. Audiobook

  (okładka etui kartonowe)

  23,39 
  Wysyłka 24 godziny

  A w konopiach strach

  Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

  (okładka miękka)

  34,99 
  Wysyłka 24 godziny

  Jerzy Vetulani

  Jerzy Vetulani był wybitnym polskim psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Przez większość życia zawodowego związany z Instytutem Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wykładowca akademicki i popularyzator nauki. Autor wielu cenionych książek i kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, w których poruszał zagadnienia związane z ludzkim mózgiem, pamięcią, uzależnieniami, zaburzeniami psychicznymi. Jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny.

  Jerzy Vetulani urodził się 21 stycznia 1936 roku w Krakowie. Jego dzieciństwo przypadło na okres drugiej wojny światowej, był wychowywany w poczuciu wartości patriotycznych i religijnych. Już we wczesnym wieku interesował się przyrodą i książkami popularnonaukowymi, a lata okupacji wspominał jako eksplorowanie otaczającego świata, bez poczucia "wojennej grozy". Edukację pobierał w domu, następnie w Szkole Ćwiczeń przy Państwowym Pedagogium w Krakowie, IV Państwowym Liceum im. Henryka Sienkiewicza, Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego - świadectwo dojrzałości uzyskał w 1952 roku, z wyróżnieniem.

  Podjął studia biologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim ze specjalnością w fizjologii zwierząt. Pracował jako wolontariusz w Zakładzie Farmakologii PAN, gdzie został zatrudniony po obronie pracy magisterskiej - z tą jednostką był związany przez całe swoje życie. W latach 50. miał też miejsce inny interesujący epizod z jego życia - mianowicie był wśród założycieli Piwnicy pod Baranami, przyjaźnił się z Piotrem Skrzyneckim, udzielał się jako szyderczy i uszczypliwy konferansjer.

  Przede wszystkim jednak Jerzy Vetulani był wybitnym farmakologiem, biochemikiem i neurobiologiem, który osiągnął światowy rozgłos i międzynarodowe uznanie - i to w czasach, gdy nauka w Polsce znajdowała się w głębokiej recesji. Szczególne osiągnięcia odnotował w wyjaśnianiu mechanizmów działania leków psychotropowych i neurobiologicznego podłoża uzależnień od substancji psychoaktywnych. Zasłynął między innymi jako twórca teorii dotyczącej terapii depresji oraz badacz mechanizmów działań elektrowstrząsów - i wielu innych zagadnień.

  Autor i współautor takich książek, jak "Sen Alicji, czyli jak działa mózg", "Neuroerotyka. Rozmowy o seksi i nie tylko", "Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice", "Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu", "Piękno neurobiologii" - i wielu innych.

  Ładowanie...