Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Incerto

 (0 produktów)
?

Przykro nam, ta seria nie zawiera żadnych produktów.

Incerto

Każdego dnia docierają do nas różnorakie wiadomości ze świata. W serwisach informacyjnych przeważają te negatywne, które definiują nasze myślenie, budząc niepokój i powodując stres. Nieustannie bombardują nas również teorie spiskowe i przepowiednie, które w ten, czy inny sposób próbują zdefiniować obecne i przyszłe wydarzenia. Jak znaleźć drogę do prawdy pośród ogromu doniesień, rewelacji i komunikatów?

Nassim Nicholas Taleb to ceniony filozof i ekonomista, którego publikacje cieszą się ogromną popularnością. Pracuje na Uniwersytecie Nowojorskim. W kręgu jego zainteresowań badawczych są niestabilność i przypadkowość.

Poczucie niepewności i prawdopodobieństwo wydarzeń stały się tematem bestsellerowego cyklu "Incerto".

"Czarny łabędź" to nieprzewidziane zjawisko, która spada nagle na jednostkę lub zbiorowość, całkowicie zmieniając tym samym bieg wydarzeń. Autor przywołuje różnorakie przykłady, które na przestrzeni dziejów śmiało mogłyby zyskać to miano i rozważa, jakie były szanse, że podobna sytuacja miała szansę zaistnieć. Co łączy Zamach na World Trade Center, wynalezienie koła, dojście Hitlera do władzy, czy pandemia koronawirusa? To, że przypadkowe zdarzenia, których wcześniej nie można było przewidzieć, całkowicie przekształciły sposób myślenia i miały daleko idące skutki. Oznacza to, że w obecnych czasach jedyną stałą rzeczą jest to, że wszystko się zmienia.

"Antykruchość" to odpowiedź na to, jak funkcjonować w rzeczywistości, w które nic nie jest pewne i wszystko może się zdarzyć. Tym razem Taleb stawia prowokacyjną tezę, że kryzysy potrafią w niektórych sytuacjach posłużyć jako czynniki, które prowadzą do rozwoju. Owa gotowość do zaakceptowania niepewności i ryzyka, staje się cechą pożądaną u współczesnego człowieka, który chce odnieść sukces. Ma to również odniesienie do przeszłych bohaterów i przywódców, którzy również nie bali się postawić wszystkiego na jedną kartę.

Ludzie bardzo często starają się zracjonalizować przypadkowe wydarzenia i nadać im błędne znaczenie. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że spora część rzeczy, która przytrafia się człowiekowi ma charakter wyłącznie losowy.

Seria "Incerto" to cykl esejów, w których Nassim Nicholas Taleb, z właściwą sobie erudycją i analitycznym podejściem, zachęca do refleksji nad rolą przypadku w dziejach człowieka oraz zaakceptowanie niepewności jako nieodłącznej części życia.

Ładowanie...