Xi

Morfina

"Morfina" Szczepana Twardocha to powieść szalona, odważna i zaskakująca. Wyjątkowa. Pisarz idzie tropem największych - Witkacego, Gombrowicza, Littela - i ukazuje słabego, rozdartego człowieka, który wbrew swojej woli zostaje wciągnięty w wielką historię. Wykreowanego przez autora antybohatera nie sposób przy tym nie lubić. To rzadka sztuka w polskiej prozie, w której Szczepan Twardoch osiąga prawCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Literackie
 • Data premiery: 2022-10-26
 • Okładka: miękka
 • Liczba stron: 421
 • Wymiary: 212 x 148

"Morfina" Szczepana Twardocha to powieść szalona, odważna i zaskakująca. Wyjątkowa. Pisarz idzie tropem największych - Witkacego, Gombrowicza, Littela - i ukazuje słabego, rozdartego człowieka, który wbrew swojej woli zostaje wciągnięty w wielką historię. Wykreowanego przez autora antybohatera nie sposób przy tym nie lubić. To rzadka sztuka w polskiej prozie, w której Szczepan Twardoch osiąga prawdziwe mistrzostwo.

"Morfina" to historia okupowanej Warszawy początku wojny opowiedziana z punktu widzenia rozpieszczonego bon vivanta. Warszawiak Konstanty Willeman jest synem niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki. Niespecjalnie przejmuje się patriotycznymi hasłami, wojskiem i tradycją bohaterskich żołnierzy, którzy przelali krew za ojczyznę. To cynik, łajdak, niewierny mąż i zły ojciec. Stały bywalec ówczesnego życia towarzyskiego, nieprzejednany kobieciarz.

Wbrew własnej woli Konstanty bierze udział w kampanii wrześniowej, następnie zostaje podporucznikiem, oficerem rezerwy Wojska Polskiego, członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Trwa w tym aksjologicznym rozdarciu, marząc jedynie o zdobyciu kolejnej buteleczki morfiny i powrocie do dawnego, beztroskiego życia. Niestety, przed wielką historią tak łatwo uciec się nie da...

W "Morfinie" Szczepan Twardoch z jednej strony pieczołowicie, w oparciu o ogromną wiedzę odtwarza niejednoznaczną rzeczywistość początku wojny i drobiazgowo opisuje świat, który minął. Z drugiej - za pośrednictwem losów swojego bohatera stawia gorzką diagnozę na temat polskości, patriotyzmu, obowiązków wobec własnej, niedookreślonej ojczyzny. Posługuje się przy tym znakomitym, unikatowym style, buduje doskonałą konstrukcję narracyjną i opowiada historię wzbudzającą emocje, a w konsekwencje - dającą wiele do myślenia.

"Morfina" to wyjątkowa historia opowiadająca o pułapkach stawianych przez różnie interpretowaną tożsamość. Autor gra za stereotypami, wzbudza moralny niepokój, zachwyca dbałością o szczegóły i detale. To opowieść o ludzkiej przemianie, choć niekoniecznie takiej, jakiej czytelnik może się spodziewać. "Morfina" urzeka, intryguje, prowokuje. Wielkie, piękne, niejednoznaczne dzieło współczesnej polskiej literatury.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3297752
Tytuł
Morfina
Wydawnictwo
Liczba stron
421
Data premiery
2022-10-26
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
212 x 148
Okładka
miękka
Waga Produktu [kg]
0.56
Długość
212
Głębokość
212
Wysokość
148
Nasza cena
37,89 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Bądź pierwszy!
Twoja recenzja produktu “Morfina” będzie bardzo przydatna dla innych użytkowników.
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 21. czerwca, piątek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 21. czerwca, piątek
0,00 zł

O Autorze


3297752
Ładowanie...