Seria Psychiatria i psychoterapia
Dialog motywujący w terapii zaburzeń lękowych
Psychiatria i psychoterapia
Opracowanie przypadku w terapii dzieci i młodzieży
Psychiatria i psychoterapia
Psychiatria i psychoterapia
Psychiatria jest jedną ze specjalizacji medycznych. Zajmuje się leczeniem, zapobieganiem oraz badaniem zaburzeń i chorób psychicznych. Uwzględnia kontekst biologiczny, społeczny i rodzinno – genetyczny każdego schorzenia. Początki naukowej psychiatrii datuje się na wiek XVIII, ale dopiero w wieku XX stała się regularną dyscypliną naukową z rozbudowanym zapleczem teoretycznym.
Psychoterapia powstała zasadniczo jako element składowy psychoanalizy. Z czasem jednak sformułowano wiele innych podejść, które z poglądami Freuda niewiele mają wspólnego. Celem psychoterapii jest pomoc ludziom, którzy zmagają się z różnymi problemami. Wsparcie jest profesjonalne, bo oparte na podstawach naukowych i ogromną rolę odgrywa w nim kontakt klienta z terapeutą.
W obecnych czasach psychoterapia przeżywa rozkwit. Z jednej strony tempo życia i wyzwania, jakie codzienność stawia przed ludźmi sprawiają, że wielu z nas zmaga się z coraz większą ilością kłopotów. Na szczęście powoli znika też wstyd związany ze zwracaniem się po wsparcie do terapeuty i z każdym rokiem więcej ludzi szuka profesjonalnej pomocy. Zwiększa się też świadomość człowieka dotycząca psychicznego rozwoju. Psychoterapia pomaga również wzrastać i pozytywnie wpływa na jakość życia.
Lekarze psychiatrzy również nie narzekają współcześnie na brak zajęć. Zakres problemów, z którym się spotykają na co dzień w swoich gabinetach jest bardzo szeroki. Dużo osób cierpi obecnie na zaburzenia odżywiania, stany lękowe i depresje. W wielu przypadkach najlepsze efekty daje współpraca terapeuty z psychiatrą.
Seria „Psychiatria i psychoterapia” powstała z myślą nie tylko o profesjonalistach, ale także wszystkich zainteresowanych tymi tematami. Lektura niektórych pozycji z tej serii zalecana jest także osobom zmagającym się z konkretnymi problemami psychicznymi.
Książki z tego cyklu prezentują różnorodne podejścia teoretyczne i związane z nimi rozwiązania praktyczne. Opisane są zagadnienia dotyczące autyzmu, zaburzeń odżywiania i depresji. W serii „Psychiatria i psychoterapia” znajdziemy między innymi następujące tytuły:
- „Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego” – próby kliniczne przeprowadzone w różnych miejscach na świecie potwierdzają skuteczność treningu uważności na poprawę jakości życia; w książce znajdziemy konkretne ćwiczenia i otrzymamy rady, jak sprawdzać nasze postępy; do publikacji dołączono płytę z instrukcjami do ćwiczeń,
- „Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności” – świetna pozycja dla wszystkich terapeutów, którzy pragną się dokształcić w temacie treningu umiejętności; tego rodzaju terapia daje dobre rokowanie młodzieży z tendencjami samobójczymi, a także osobom nadużywającym substancji psychoaktywnych,
- „Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo-behawioralnej” – w publikacji znajdziemy narzędzia oparte na treningu uważności i metodach zaczerpniętych z terapii poznawczo-behawioralnej, które mogą realnie pomóc wszystkim zmagającym się natrętnymi myślami i kompulsywnymi zachowaniami.
Każdą książkę z serii „Psychiatria i psychoterapia” napisali wybitni specjaliści w swojej dziedzinie. Autorzy są więc ekspertami w danym temacie. To niezwykle ważne, by informacje o tak delikatnych sprawach jak ludzka psychika były rzetelne i zgodne ze stanem obecnej nauki.