Xi

Stephen W. Porges

 (2 produktów)

Teoria poliwagalna. Przewodnik

Stephen W. Porges, Chris Lowney, Aleksander Gomola

(okładka miękka)

41,79 
Wysyłka dzisiaj

Neurofizjologiczne podstawy emocji i przywiązania

Stephen W. Porges, Chris Lowney, Aleksander Gomola

(okładka miękka)

69,49 
Wysyłka dzisiaj

Stephen W. Porges

Stephen W. Porges jest profesorem Uniwersytetu Indiany, założyłem i dyrektorem tamtejszego Konsorcjum Badań nad Stresem Traumatycznym, profesorem psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz profesorem emerytowanym na Uniwersytecie Illinois w Chicago i Uniwersytecie Maryland. Pełnił również funkcję prezesa Society for Psychophysiological Research i Federation of Associationsin Behavioral & Brain Sciences. Najbardziej zasłynął jako twórca zaprezentowanej w 1994 roku teorii poliwagalnej, którą łączy ewolucję autonomicznego układu nerwowego ssaków z zachowaniem społecznym oraz podkreśla rolę stanu fizjologicznego w problemach z zachowaniem i zaburzeniach psychicznych.

Teoria poliwagalna jest rezultatem wieloletnich badań klinicznych i obserwacji Stephena W. Porgesa. Zakłada ona, że życie emocjonalne człowieka ma podłoże biologiczne, a nasze doświadczenia psychiczne ściśle związane są z procesami zachodzącymi w ciele. Jednocześnie twórca teorii przywiązuje szczególną wagę do nerwu błędnego, którego wpływ na ludzką psychikę jest ogromny. Słowem: wszystko, co dzieje się w naszym ciele wpływa na nasze zachowanie i relacje z innymi. Porges w swoich badaniach proponuje konkretne strategie terapeutyczne, które mają na celu przywrócić równowagę biologiczno-behawioralną pacjentów, zwłaszcza tych zmagających się z traumą i depresją. Jego książka "Teoria poliwagalna. Przewodnik" udowadnia, że Stephen W. Porges ma wyjątkową zdolność do przekształcenia zawiłych koncepcji naukowych w przystępne pojęcia i konkretne wskazówki.

Teoria poliwagalna jest podstawą wielu innowacyjnych form terapii, które uwzględniają mechanizmy fizjologiczne leżące u podstaw symptomów w wielu zaburzeniach psychicznych, fizycznych i behawioralnych. W 2018 roku Stephen W. Porges za swoje osiągnięcia naukowe został laureatem nagrody Pioneer Award przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychoterapii Somatycznej. Ponadto jest twórcą opartej na muzyce Safe and Sound Protocol, z której korzysta ponad 1400 terapeutów. Opublikował ponad 300 artykułów naukowych z takich dziedzin, jak psychiatria, psychologia, neurologia, terapia uzależnień, fizjologia, anestezjologia, inżynieria biomedyczna. Jest autorem wielu cenionych przez specjalistów i czytelników książek, w tym "Neurofizjologiczne podstawy emocji i przywiązania w teorii poliwagalnej".

Ładowanie...