Wydawnictwo superNOWA
superNOWA
Wydawnictwo Supernowa to kontynuator Niezależnej Oficyny Wydawniczej Nowa, która powstała w 1977 roku. W czasach Polski Ludowej wydawnictwo zajmowało się drukowaniem zakazanych przez cenzurę arcydzieł światowej literatury, między innymi książek George'a Orwella, Kurta Vonneguta, Eugeniusza Zamiatina, Aleksandra Zinowiewa i Tadeusza Konwickiego.
W 1989 roku wydawnictwo Supernowa zostało zalegalizowane z inicjatywy członka podziemnej redakcji wydawnictwa, Mirosława Kowalskiego, obecnie redaktora naczelnego wydawnictwa, i przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dziś wydawnictwo specjalizuje się w publikowaniu polskiej fantastyki. Hasło, którym się kieruje, to "Czytaj polską fantastykę" i wybitnie wpływa na rynek w tym zakresie.
Największą popularnością cieszą się książki wydawnictwa Supernowa autorstwa Andrzeja Sapkowskiego - od 1992 roku wydawnictwo publikuje książki tego autora, w sumie dotąd jedenaście pozycji – serię o Wiedźminie czy Narrenturn (cykl husycki). Do 2005 roku nakład książek Sapkowskiego przekroczył milion egzemplarzy, książki zostały równie przetłumaczone na wiele języków. W kontekście autorów, związanych z wydawnictwem, warto wspomnieć również o Jacku Dukaju, Ewie Białołęckiej, Arturze Baniewiczu, publicystach Marku Oramusie, Rafale A. Ziemkiewiczu czy satyryku Marcinie Wolskim, którzy debiutowali lub publikowali w Supernowej.
Wiele książek, wydanych przez Supernową, zostało przetłumaczonych na rosyjski, czeski, litewski, słowacki, niemiecki, francuski, hiszpański. Wydawnictwo może poszczycić się nagrodą dla najlepszego wydawcy, przyznawaną na Euroconie (2000 i 2003 rok) czy nagrodą Śląkfy dla redaktora naczelnego w latach 1995 i 1999. wielokrotnie było uznawane za najlepsze zarówno przez polskich, jak i zagranicznych czytelników.
Biała seria, wydawana przez Supernową, jest utożsamiana z najlepszą polską fantastyką – w ramach tej serii wydawnictwo wznowiło najsłynniejsze powieści Janusza A. Zajdla oraz inne, wartościowe powieści polskiej fantastyki i sf.