PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne
PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne
PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało założone w 1945 roku w Krakowie. Od ponad 75 lat jest instytucją kultury, która specjalizuje się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. W latach 1979-2012 Polskie Wydawnictwo Muzyczne publikowało Encyklopedię Muzyczną PWN – polskiej encyklopedii muzycznej składającej się z 12 tomów biograficznych i tomów specjalnych, poświęconych m.in. Fryderykowi Chopinowi, Henrykowi Wieniawskiemu czy Witoldowi Lutosławskiemu. Zawiera ponad 9700 haseł na 6000 stron.
W ofercie wydawnictwa PWM Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znajdują się dzieła muzyki dawnej i współczesnej repertuaru polskiego i światowego. Książki wydawnictwa PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne to również publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym, duży katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych i nuty, przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i specjalistów. Swoje partytury wydawali tam m.in. Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Mikołaj Górecki, Grażyna Bacewicz, Kazimierz Serocki. Z wydawnictwem PWM współpracują też wybitni współcześni kompozytorzy – Wojciech Kilar, Paweł Mykietyn, Zygmunt Krauze, Agata Zubel czy Marta Ptaszyńska.
PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczna promuje twórczość rodzimych kompozytorów i muzyków, działa na rzecz rozwoju i promocji polskiej muzyki, ale jest też polskim przedstawicielem zagranicznych wydawców.
Publikacje PWM skierowane są zarówno do profesjonalnych muzyków, ale i do dopiero uczących się sztuki muzycznej młodych adeptów. W swojej ofercie wydawnictwo ma nuty na instrumenty klawiszowe, smyczkowe, szarpane, dęte, perkusyjne dla dzieci, książki dotyczące rozwoju muzycznego i słuchowego dzieci, a także publikacje dla szkół, na przykład dyktanda muzyczne czy dyktanda elementarne, również podręczników dla szkół muzycznych (np. z serii Historia Muzyki). To zresztą nie jedyna działalność edukacyjna wydawnictwa – jest ono również głównym organizatorem Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim Jesteś twórcą – masz prawo.