Centrala
Centrala
Wydawnictwo Centrala powstało w 2007 roku jako część projektu Sztuka Komiksu Europy Środkowej, którego celem było przedstawienie potencjału, jaki drzemie w sztuce komiksowej tej części Europy.
Kontynuując myśl projektu, Wydawnictwo Centrala prezentuje najciekawsze inicjatywy komiksowe, powstające w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w wielu innych krajach. W doborze propozycji wydawniczych, Centrala stawia na takie pozycje, które przedstawiają rzeczywistość i historię w ujęciu realnym. Dlatego w katalogu wydawnictwa Centrala można znaleźć książki o społecznej sytuacji kobiet, o tożsamościach narodowych, mniejszościach seksualnych, o złożoności wspólnej historii, społeczeństwach i kulturach, które współfunkcjonują w tej części świata.
Centrala nie boi się wydawać książek, które dotykają ciężkich i nieraz drażniących tematów. Mówią one o historii kontynentu - zarówno tej z odległych czasów (jak na przykład cykl "Za imperium", Vivesa Bastiena i Merwana Chabena), jak i dużo bliższej – o drugiej wojnie światowej, wojnie w byłej Jugosławii, czasach komunizmu (na przykład książki Jana Novaka), awarii w Czarnobylu. Ale Centrala to również książki o współczesnych realiach społecznych, które odnajdują i pokazują nowe spojrzenie na rzeczywistość, kulturę i społeczeństwo zarówno Polski, jak i Europy czy świata.
Ponieważ w naszej części Europy popularne są głównie komiksy amerykańskie, Centrala postanowiła skupić się na promowaniu twórców rodzimych i, w szerszym ujęciu, europejskich. Promocja ta nie ogranicza się do naszego kraju – wydawnictwo publikuje komiksy również w Wielkiej Brytanii, w tłumaczone na język angielski, od kilku lat działa również na rynku czeskim.
Obecne na festiwalach książek i targach branżowych wydawnictwo Centrala firmuje się hasłem "Obraz życia w solidnych ramach" pokazując, że komiks to medium nie tylko – jak nadal myśli część czytelników – dla dzieci. Choć owszem, Centrala wydaje również dobre i wartościowe komiksy dla dzieci -najmłodszych i trochę starszych – warto tu wspomnieć choćby serię o Hildzie, autorstwa Luke'a Pearsona czy książki Tomasza Samojlika.
Wydawnictwo Centrala stawia sobie za cel publikowanie mądrych komiksów, które wniosą do naszego świata nowe spojrzenie. Książki są starannie opracowane edytorsko, a obcowanie z nimi pozwala na poznanie nowoczesnej literatury europejskiej z punktu widzenia twórców komiksowych.