Wisława Szymborska
Wisława Szymborska
Wisława Szymborska (Wisława Maria Szymborska-Włodek) przyszła na świat 2 lipca 1923 roku na Prowencie, która obecnie jest administracyjną częścią Kórnika, zmarła 1 lutego 2012 w Krakowie.
Szymborska była poetką, eseistką, krytyczką, tłumaczką, felietonistką. W 1996 roku została laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1989 założyła Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, a od roku 1995 była także członkinią Polskiej Akademii Umiejętności.
Wisława Szymborska swoje pierwsze utwory publikowała w krakowskim "Dzienniku Polskim", w "Walce" i "Pokoleniu". W latach 1947–1948 była sekretarzem dwutygodnika oświatowego "Świetlica Krakowska", dla którego zajmowała się między innymi ilustracjami do książek.
W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej nie został dopuszczony do druku. Cenzura PRL stwierdziła, iż nie spełniał on wymagań socjalistycznych. W związku z tym za jej debiutem książkowym uznaje się wydany w roku 1952 tomik wierszy pt. "Dlatego żyjemy".
Na skutek rozwiązania krakowskiego "Pisma", Szymborska przeniosła publikacje swoich "Lektur nieobowiązkowych" do wrocławskiego miesięcznika "Odra". To w nim właśnie w 1991 roku został opublikowany jednej z jej bardziej popularnych wierszy "Kot w pustym mieszkaniu", który był reakcją na śmierć wieloletniego partnera poetki - Kornela Filipowicza.
Wisława Szymborska uznawana jest również za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.