Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki
Wydawnictwo Poznańskie
Historia Wydawnictwa Poznańskiego sięga 1956 roku – od tamtej pory, poza siedzibą oficyny przy ulicy Fredry 8, zmieniło się niemal wszystko. Staramy się pielęgnować naszą długoletnią tradycję, a jednocześnie odważnie patrzymy w przód, wychodząc na przeciw potrzebom czytelników i czytelniczek oraz kreując nowe trendy.
W skład Grupy Wydawnictwa Poznańskiego wchodzą obecnie cztery marki: Wydawnictwo Poznańskie (literatura piękna oraz non-fiction), Czwarta Strona / Czwarta Strona Kryminału (literatura obyczajowa i kryminalna), We need YA (literatura młodzieżowa) oraz Zygzaki (literatura dla dzieci). Publikacje wszystkich naszych marek można nabyć w prężnie działającej księgarni internetowej Wydaje nam się, która nie tylko zajmuje się sprzedażą książek, ale i popularyzacją czytelnictwa (koniecznie zajrzyjcie na kanał YouTube). Mimo iż każda z marek specjalizuje się w innym obszarze literatury, wszyscy pracujemy pod jednym dachem, wzajemnie się uzupełniając, (w)spierając i inspirując. Wierzymy, że z różnorodności wykluwają się najlepsze pomysły.
Zespół wydawniczy niejednokrotnie podejmuje ryzyko, ale nie boi się wyzwań, o czym świadczą serie:
skandynawska
literatury eko
reporterska
popularnonaukowa ZROZUM.
Książki Wydawnictwa Poznańskiego to przede wszystkim jakość produktu, a nie ilość. Szerzona przez nich literatura ma przede wszystkim poszerzać horyzonty, zachęcać do dyskusji i prowokować do refleksji. To za te działania – „za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną” – otrzymali w 2018 roku tytuł Wydawcy Roku.
Wojciech Pawłowski zapewniał: Nawiązując do chlubnych początków założycielskich Oficyny, w obecnej formule wydajemy najlepszą literaturę piękną, reportaże oraz książki popularnonaukowe. Stawiając czoło wymogom rynku, trendom i oczekiwaniom czytelniczym, dbamy przede wszystkim o jakość naszych publikacji oraz o aktywność kulturotwórczą zarówno w przestrzeni publicznej Poznania, jak i Polski.
Chcąc, aby książki przez nich wydawane były częścią życia ich czytelników dbają, aby na liście autorów przez nich wpieranych znalazły się nazwiska: Elif Shafak, Annie Proulx czy Philipp Meyer. Wydawnictwo Poznańskie aktywnie wspiera młodych autorów, szczególnie reportażystów, zapewniając im odpowiednią opiekę redakcyjną. Co więcej co roku organizuje konkurs reporterski.