Stanisław Lem
Stanisław Lem
Stanisław Lem to polski filozof, futurolog, krytyk i światowej sławy autor literatury science-fiction. W swoich bestsellerowych powieściach, takich jak „Dzienniki gwiazdowe” czy „Solaris” przewidział rozwój nowoczesnych technologii, w tym e-booków czy Internetu. Jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków obcych. Do dziś pozostaje jednym najczęściej czytanych polskich pisarzy na świecie. Żył w latach 1921-2006.
Urodził się we Lwowie. Od dziecka marzył o zawodzie naukowca, czytając dzieła Wellsa i Verne’a. W 1940 roku rozpoczął studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego. W czasie wojny współpracował z ruchem oporu, a po jej zakończeniu wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie dokończył naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie pracował w Konserwatorium Naukoznawczym Asystentów UJ.
Pierwsze opowiadania publikował na łamach prasy. W 1951 roku wydał debiutancką powieść i pierwszego bestsellera, pod tytułem „Astronauci”. Od tamtej pory stale pisał nowe opowiadania i powieści. W 1965 roku wydał „Cyberiadę”, którą uważał za dzieło swojego życia. Ostatnią powieść, o nazwie „Fiasko” wydał w 1987 roku.
Lem był także autorem licznych felietonów. Za swój dorobek otrzymał szereg nagród i odznaczeń, w tym Order Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano pierwszego polskiego satelitę oraz odkrytą w 1979 roku planetoidę.
Najpopularniejsze książki Stanisława Lema:
Solaris;
Niezwyciężony;
Cyberiada;
Bajki robotów;
Kongres futurologiczny;
Dzienniki gwiazdowe;
Powrót z gwiazd;
Eden;
Opowieści o pilocie Pirxie;
Fiasko.