Sigmund Freud
Sigmund Freud
Sigmund Freud (ur. w 1856 roku, zm. w 1939 roku) był austriackim lekarzem żydowskiego pochodzenia oraz neurologiem, który przeszedł do historii jako twórca przełomowej koncepcji psychoanalizy.
Poglądy i koncepcje Sigmunda Freuda odrzucające racjonalność ludzkich wyborów i zachowań na rzecz czynników irracjonalnych i emocjonalnych wywarły ogromny wpływ na uczonych, filozofów i artystów nie tylko w czasach jemu współczesnych, ale także dziś możemy go zaobserwować w wielu dziedzinach nauk społecznych.
Studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim rozpoczął w 1873 roku, jednak ze względu na wiele prowadzonych przez siebie w tym czasie badań i prace w laboratorium ukończył je z opóźnieniem dopiero w 1981 roku. Przed powstaniem koncepcji psychoanalizy prowadził badania między innymi nad właściwościami znieczulającymi kokainy, a także, zainspirowany swoimi studiami w Paryżu, nad histerią. Pracował jako neurolog w szpitalach oraz odbywał wielokrotnie staże w Paryżu.
Swoją teorię psychoanalizy rozwijał i popularyzował od roku 1902, kiedy to został mianowany profesorem uniwersytetu w Wiedniu. Teoria ta szybko zyskała ogromny rozgłos i stała się podstawą psychologii na wiele kolejnych lat.
Sigmund Freud był niezwykle płodnym naukowo, wybitnym człowiekiem, dlatego ciężko wymienić wszystkie jego prace- jest ich co najmniej kilkadziesiąt, jeżeli nie kilkaset. Wśród nich wymienimy tylko kilka, na które warto zwrócić szczególną uwagę: przede wszystkim jest to "Wstęp do psychoanalizy", "Psychologia nieświadomości", "Studia nad histerią" oraz "Psychopatologia życia codziennego". Te pozycje pozwolą zapoznać się z podstawowymi założeniami Freuda i przejść do czytania dalszych jego prac.