Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

    Ocena

    Krystyna Kurczab-Redlich

     (3 produktów)

    Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina wyd. 2024

    Krystyna Kurczab-Redlich

    (okładka twarda)

    60,89 
    Wysyłka 2 dni robocze

    Pandrioszka. Rosja. Nic tutaj nie jest podobne do tego samego gdzie indziej

    Krystyna Kurczab-Redlich

    (okładka miękka)

    34,99 
    Wysyłka 2 dni robocze

    Krystyna Kurczab-Redlich

    Krystyna Kurczab-Redlich przyszła na świat 6 grudnia 1954 roku w Zabrzu, jest polską dziennikarką i reportażystką, a także wieloletnią korespondentką w Rosji, autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii.

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale prawa. Mimo wykształcenia, jej kariera skupia się przede wszystkim na dziennikarstwie i reportażu. Pierwszą redakcją, w której pracowała przez 9 lat był "Przekrój". Następnie pracowała w redakcji Panoramy w Katowicach, kiedy przeniosła się do stolicy, związała się z redakcją "Szpilek". W 1990 wyjechała z drugim mężem, który był korespondentem TVP, do Rosji.

    Przez kolejne czternaście lat była korespondentką polskich mediów w Rosji, a od II wojny czeczeńskiej także autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których przedstawiła przede wszystkim nieznane na świecie przypadki łamania praw człowieka: "Czeczenia – widmo śmierci", "Czeczenia – zabójstwo za zgodą świata", "S.O.S. dla Czeczenii", "Czeczeni po Biesłanie".

    W 2007 ukazała się jej książka "Głową o mur Kremla" w której opisała wydarzenia w Rosji ostatnich dwóch dekad XX wieku. Autorka opisuje działania władz rosyjskich w Czeczenii, przyczyny współczesnych wojen, a także tło ataków terrorystycznych, autorka skupiła się na ataku na moskiewski teatr w 2002 i ataku terrorystyczny na szkołę w Biesłanie.

    W 2016 roku Krystyna Kurczab-Redlich wydała biografię Władimira Putina "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina". Ujawniła w niej nieznane fakty z jego życia oraz nieznane informacje związane z wybuchem II wojny czeczeńskiej.

    Jest laureatką licznych nagród w tym: im. K. Dziewanowskiego dla korespondenta zagranicznego, Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, im. M. Wańkowicza za reportaże z Czeczenii, im. ks. Józefa Tischnera za książkę Głową o mur Kremla.

    W 2005 na wniosek czeczeńskiej organizacji Echo wojny, Amnesty International i Helsińską Fundacją Praw Człowieka jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

    Ładowanie...