Kacper Pobłocki
Kacper Pobłocki
Kacper Pobłocki (ur. 1980) jest antropologiem społecznym i historycznym, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim. Od 2015 r. prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych.
Ukończył nauki społeczne na University College w Utrechcie, a później - socjologię i antropologię społeczną na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Był stażystą u profesora Davida Harveya, na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku. W latach 2009-2014 aktywnie działał na rzecz powstania i rozwoju społecznych ruchów miejskich na terenie Polski. Był koordynatorem merytorycznym odbywającego się w Poznaniu pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się polski kapitalizm polityczny, antropologia i socjologia miasta oraz demokracja miejska.
Publikuje liczne prace naukowe z dziedziny urbanistyki oraz książki ekonomiczne. Za swoją działalność na rzecz promocji zrównoważonej architektury był wielokrotnie nagradzany. Jego rozprawa doktorska "The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland" otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Jako współautor książki "Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu" zdobył Nagrodę im. Jerzego Regulskiego przyznawaną przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. W 2017 r. "Kapitalizm. Historia krótkiego trwania." został okrzyknięty najlepszą polską książką ekonomiczną roku i otrzymał prestiżową Nagrodę "Economicus".
Pobłocki został również uhonorowany Nagrodą Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wybitne osiągnięcia dydaktyczne.