Anne Ancelin Schutzenberger
Anne Ancelin Schutzenberger
Anne Ancelin Schutzenberger (ur. w 1919 roku, zm. w 2018 roku) była francuską psycholożką i psychoterapeutką o międzynarodowej renomie, uważaną za prekursorkę psychogenealogii i transgeneracyjności. Jej najbardziej znane prace to "Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny" oraz "Psychogenealogia w praktyce".
Urodziła się we francuskiej rodzinie na terenie Rosji, ale dorastała w Paryżu, gdzie zdobyła doktorat z psychologii oraz literatury. W czasie II wojny światowej aktywnie działała we francuskim ruchu oporu pełniąc funkcję sekretarza generalnego Ruchu Wyzwolenia Narodowego. W 1947 roku założyła czasopismo "Bulletin de Psychologie des Étudiants de l'Université de Paris", które później redagowała.
W późniejszych latach Anne Ancelin Schutzenberger miała okazję studiować w Nowym Jorku i zaprzyjaźnić się ze słynnym rumuńsko-amerykańskim psychiatrą Jacobem Moreno. Podczas pobytu za granicą pracowała też między innymi z Carlem Rogersem, Margaret Mead, Gregorym Batesonem i Paulem Watzlawickiem.
W 1973 Anne Ancelin Schutzenberger współtworzyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoterapii Grupowej (IAGP), zostając jego pierwszym sekretarzem generalnym i wiceprezesem.
Od 1967 była kierownikiem badań w laboratorium badań psychologii społecznej na Uniwersytecie w Nicei . W chwili jej śmierci była tam emerytowanym profesorem, chociaż zrezygnowała z nauczania w wieku 86 lat. Zmarła w wieku 99 lat i została pochowana w Boulogne-Billancourt.