Seria Wehikuł czasu
Wehikuł czasu
W serii Wehikuł czasu, wydawanej przez Dom Wydawniczy Rebis od 2019 roku, prezentowana jest literatura fantastyczna, głównie klasyczne powieści science fiction. Ta seria pozwala czytelnikowi przenieść się w odległą (bądź bliską) przyszłość, w dalekie, kosmiczne światy, ale i w przeszłość, bo autorzy książek wydawali je po raz pierwszy kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu.
Wiele z książek było już poprzednio wydawanych w Polsce, jednak dopiero teraz doczekały się zintegrowanego wydania w jednolitej szacie graficznej.
Autorzy książek, publikowanych w serii Wehikuł czasu to tuzy światowej fantastyki. Są wśród nich takie nazwiska jak Robert A. Heinlein (Hiob. Komedia sprawiedliwości, Drzwi do lata), Roger Zelazny (Aleja potępienia), Artur C. Clarke (Koniec dzieciństwa), Harry Harrison (Przestrzeni! Przestrzeni!) i inni.
Seria Wehikuł czasu jest niezmiernie ważną pozycją na rynku książek fantastycznych. To klasyka w najlepszym wydaniu, same perełki, często nagradzane najważniejszymi nagrodami - Hugo i Nebulą.
W serii Wehikuł czasu ukazały się dotychczas m.in.:
- Kwiaty dla Algernona, autorstwa Daniela Keyesa - czy eksperymenty doktora Nemura i doktora Straussa, które Algernonowi, myszy, zwiększyły zdolności umysłowe, pomogą też Charliemu Gordonowi, którego iloraz inteligencji to 68 punktów? Książkę przetłumaczono na 27 języków, ukazała się w 30 krajach.
- Wieczna wojna, autorstwa Joe Haldemana - łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany, które wywołuje w nim wojna. Czy zawsze walka z wrogiem przeradza się w walkę o własne człowieczeństwo? Pytania postawione w książce nie są ograniczone do świata przyszłości i otchłani kosmosu.
- Drzwi do lata, autorstwa Roberta A. Heinleina - Dan Davis pogrąża się w Długim Śnie, trzydziestoletniej hibernacji, by zapomnieć o zdradzie wspólnika i narzeczonej. Kiedy budzi się odkrywa, że postępy nauki mogą umożliwić mu powrót i uratowanie sytuacji sprzed lat. I Kot. Ważną rolę w powieści odgrywa Kot.
- Gdzie dawniej śpiewał ptak, autorstwa Kate Wilhelm - w odizolowanym ośrodku naukowym w Appalachach rodzina Sumnerów próbuje uratować gatunek ludzki, będący na skraju wyginięcia. Klonowanie jednak okazuje się nie być odpowiedzią na problemy, a eksperyment wymyka się spod kontroli.
- Cieplarnia, napisana przez Briana Wilsona Aldissa - to opowieść o pokrytej nieprzebytą dżunglą Ziemi, która tkwi pod palącym ją, umierającym Słońcem. Niewiele przetrwało zwierząt, jeszcze mniej ludzi, a ci, którzy pozostali, zmienili się nie do poznania, zdegenerowali. Co może im pomóc w przeżyciu?
- Przestrzeni! Przestrzeni! - autorstwa Harrego Harrisona. Na przeludnionej Ziemi kończy się żywność, ludzie walczą o nią ze sobą i ze szczurami. Wielkie, nowojorskie megalopolis jest miejscem akcji książki, której główny bohater, Andy Rusch chce poprowadzić rzetelne śledztwo w sprawie morderstwa, a przy okazji wpada na trop przerażającej prawdy o świecie.
- My, książka Jewgienija Zamiatina - Państwo Jedyne, którego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji, mieszkają w domach ze szkła i najbardziej zgrzeszyć mogą wyobraźnią. W Państwie Jedynym wolność i indywidualizm wprowadzają chaos i anarchię, więc są złem. Powieść, wydana w 1921 roku, jest niepokojącą wizją totalitarystycznego koszmaru.
- Człowiek do przeróbki, autorstwa Alfreda Bestera - w świecie, nadzorowanym przez telepatów, Ben Reich planuje przestępstwo, o którym nie słyszano od lat - morderstwo. Przekupuje wysokopostawionego telepatę, a detektyw, który wie, że Reich jest winny, nie może mu niczego udowodnić.