Seria Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Wchód-Zachód. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Tom 2
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza Tom 4
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-południe
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Opowieści z meekhańskiego pogranicza to cykl książek fantasy autorstwa Roberta M. Wegnera, wydawany od 2009 roku przez wydawnictwo Powergraph.
Robert M. Wegner zadebiutował pisarsko w 2002 roku, wydając opowiadanie w magazynie Science Fiction. Na powieść trzeba było czekać kolejne siedem lat - pierwszy tom Opowieści był zbiorem opowiadań ze świata Meekhanu. Świat, w którym dzieje się akcja książek, stworzony jest przez autora z pietyzmem i dbałością o szczegóły. Jak sam mówi, wielkie imperium (wokół którego toczy się akcja powieści i opowiadań) musi być stworzone z sensem, mieć dobrą i sprawną armię, administrację, handel i system religijny. Meekhan kojarzy się w tych wielkich podwalinach państwowości ze starożytnymi Chinami, Persją czy Rzymem.
Autor udowadnia, że w Polsce można stworzyć wielkie, o monumentalnym rozmachu, uniwersum fantasy. Świat powieści jest złożony i kompleksowy, Wegner splata znane nam z naszej rzeczywistości stereotypowe miejsca i kultury z wymyślonymi przez siebie dodatkami. Każde państwo, również Cesarstwo Meekhanu, ma swoje cztery strony - wschód i zachód, północ i południe. Każda ze stron, w których rozgrywają się tytułowe Opowieści z meekhańsiego pogranicza, ma swój charakterystyczny sznyt i na każdym z krańców pojawiają się bohaterowie, którzy nie są czarno-biali, przyciągają i przywiązują do siebie czytelnika. Każda z krain ma swoich bohaterów i złoczyńców, a wszyscy służą (bądź też występują przeciwko) cesarzowi Meekhanu, który jest gdzieś daleko od pograniczy, na których rozgrywa się akcja.
Każde z opowiadań i powieści ma złożoną strukturę, która nie pozwoli się oderwać przed skończeniem rozdziału, a może i całej książki?
Za twórczość związaną z Opowieściami z meekhańskiego pogranicza Robert M. Wegner otrzymał sześciokrotnie Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, jest też dwukrotnym laureatem Sfinksa i trzykrotnym laureatem Srebrnego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Seria została przetłumaczona na czeski, ukraiński i rosyjski, w Rosji otrzymała również wiele nagród.
Książki w serii:
- Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe. - zbiór opowiadań o Szóstej Kompanii Górskiej Straży oraz młodym wojowniku, Yatehu d'Kllean.
- Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód. - zbiór opowiadań, którego bohaterami są wojownicy czaardaru Laskolnyka i złodziej Altsin.
- Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. - pierwsza powieść z cyklu, jej głównymi bohaterami są członkowie Szóstej Kompanii Górskiej Straży i czaardaru Laskolnyka.
- Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. - w tej powieści spotkamy się z Issaryjczykiem Yateh d’Kllean i jego siostrą, Deaną. Część powieści poświęcona jest też losom Altsina.
- Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. - ponownie spotykamy bohaterów z poprzednich części, ale pojawia się również - po raz pierwszy - cesarz Meekhanu.
Serię uzupełniają opowiadania Każdy dostanie swoją kozę (bezpłatne) oraz Jeszcze może załopotać.