Seria Mikołajek
Wysyłka dzisiaj
Wysyłka 3 dni robocze
65 str.
okładka miękka
Mikołajek
Seria „Mikołajek” to zbiór krótkich opowiadań z życia 8-letniego chłopca. Sukces tych książek tkwi w prostocie i ujmującym wręcz komizmie sytuacyjnym, który bawi nieprzerwanie już do 60 lat.
„Mikołajek” – seria, do której warto wracać
Książki z serii „Mikołajek” inspirują kolejne pokolenia, a komiczne ilustracje, naturalny język i krótka, anegdotyczna forma sprawiają, że są one idealne zarówno do samodzielnego czytania, jak i wspólnej lektury z bliskimi. Przezabawne przygody Mikołajka i jego przyjaciół to ukłon w stronę beztroskiego dzieciństwa, a jednocześnie doskonała okazja, by uczyć młodych, polskich czytelników empatii i zdrowej komunikacji. Nic dziwnego, że lektura nadal jest aktualna, a jej humor trafia do odbiorców w każdym wieku. Książka o Mikołajku skupia się na relacjach z rówieśnikami oraz sytuacjach związanych z codziennym życiem. Narratorem historii jest właśnie tytułowy Mikołajek, a świat widziany z dziecięcej perspektywy dodaje całości nieodpartego uroku. Ta momentami wręcz naiwna narracja pozwala małemu czytelnikowi lepiej wczuć się w sytuację. Czytając kolejne części przygód Mikołajka, dorosły z uśmiechem na ustach wraca myślami do lat dzieciństwa.
Seria „Mikołajek” – od pasków komiksowych do książek
Postać Mikołajka narodziła się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku we Francji jako owoc współpracy René Goscinny’ego, mistrza humorystycznej narracji, oraz Jeana-Jacques’a Sempé, autora charakterystycznych ilustracji. Początkowo Mikołajek pojawiał się w krótkich formach publikowanych w belgijskim magazynie „La Moustique”. Kultowa postać była wówczas bohaterem pasków komiksowych. Ich popularność szybko sprawiła, że twórcy postanowili przenieść perypetie Mikołajka do literackiego świata. W ten sposób powstała seria książek „Mikołajek”, która podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie, łącząc prostotę codziennych dziecięcych sytuacji z uniwersalnym humorem i ciepłem.
Książki z serii o Mikołajku – główne postacie
Główny bohater serii „Mikołajek” to ośmioletni chłopiec, którego wręcz roznosi energia. Opisywane przez niego przygody rozśmieszają i wzruszają. Energiczny chłopiec jak każde dziecko lubi płatać figle i jest ciekawy świata, dlatego też dzieci lubią się z nim utożsamiać. Mikołajek zaskakuje pomysłowością i inteligencją, a jego dobre serca sprawia, że otaczają go prawdziwi przyjaciele. No właśnie, gdyby nie ta grupa urwisów nic nie byłoby takie samo. To Rufus, Gotfryd, Maksencjusz, Kleofas, Joachim i Alcest sprawiają, że książki z serii o Mikołajku nabierają kolorów. Do tego dochodzą potyczki słowne między rodzicami oraz relacje z nauczycielami. Sam Mikołajek nie do końca rozumie zachowanie dorosłych i wydają mu się one naprawdę komiczne.
„Mikołajek” – książki najchętniej czytane przez dzieci
„Mikołajek i inne chłopaki” opisuje życie chłopców, których w szkole roznosi energia i nie mogą usiedzieć na miejscu. Po lekcjach spotykają się, razem spędzają czas, wymyślają nowe wspólne zabawy i jak to bywa w życiu, czasami się kłócą.
„Mikołajek – Wakacje Mikołajka” to książka skupiająca się na wakacyjnych przygodach Mikołajka. Wspólny wyjazd z rodzicami wiążę się z poznaniem nowych bohaterów, którzy skorzy są do psot. Kolejne wakacje to wyjazd Mikołajka na kolonie – bohater szczegółowo opisuje, jak wyglądają kolejne dni z dala od rodziców.
„Mikołajek – Mikołajek ma kłopoty” to kolejny tom przygód małego Francuza. Z pozoru błahe historie opowiedziane w specyficzny dla małego chłopca sposób („no bo w końcu, kurczę blade”) nabierają nowego znaczenia.
Przygody Mikołajka – w jakiej kolejności je poznawać?
Książki o Mikołajku można czytać w dowolnej kolejności, jednak warto zacząć od kilku pierwszych tomów wydanych jeszcze za życia autorów. Są to: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka” oraz „Mikołajek ma kłopoty”. Każdy z nich zawarty jest w „Pierwszych przygodach Mikołajka” – obszernym zbiorze dostępnym w twardej oprawie. Na szczęście seria o Mikołajku nie zakończyła się na tych pięciu książkach. Dzięki jego córce Annie, która odnalazła niepublikowane wcześniej opowiadania, w latach 2004–2009 ukazały się kolejne zbiory: „Nowe przygody Mikołajka” (2 tomy) i „Nieznane przygody Mikołajka”. Uzupełnienie serii spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno przez wieloletnich fanów, jak i nowych czytelników, którzy dopiero odkrywają świat Mikołajka. Dzięki temu seria książek „Mikołajek” zyskała nowe życie i wciąż cieszy kolejne pokolenia miłośników zabawnych i ponadczasowych opowieści o świecie widzianym oczami dziecka.
Bajki i filmy z Mikołajkiem w roli głównej
Popularność Mikołajka wykracza daleko poza książki – jego przygody zainspirowały wiele adaptacji filmowych i animacji. Wśród nich znajdują się francuskie filmy pełnometrażowe, takie jak „Mikołajek” z 2009 roku, „Wakacje Mikołajka” z 2014 roku czy „Skarb Mikołajka” z 2021 roku. Spotkanie z głównym bohaterem serii umożliwiają również animowane serie i bajki, na przykład „Szczęście Mikołajka” z 2022 roku, które w przystępny sposób przybliżają młodszym widzom jego świat. Dzięki tym produkcjom seria „Mikołajek” zdobyła uznanie kolejnych pokoleń, pozostając ikoną literatury dziecięcej przeniesioną na ekran.
Książki o Mikołajku – autor, ilustrator
René Goscinny, autor cyklu o Mikołajku, to francuski scenarzysta i pisarz polskiego pochodzenia. Znany przede wszystkim z komiksów takich jak „Lucky Luck”, „Indianin Umpapa” oraz przygody dzielnego galla Asterixa. To także autor humorystycznej serii o Mikołajku opisującej życie chłopca mieszkającego we Francji na przełomie lat 50. i 60.
Ilustrator książek o Mikołajku to Jean-Jacques Sempé – artystyczna dusza, która nie mogła się odnaleźć w szkole. Już w wieku 17 lat zajmował się rysunkiem artystycznym, jednak nie stanowił on jeszcze wtedy jego źródła utrzymania. Dopiero w 1951 roku sprzedał swój pierwszy rysunek, a 10 lat później zaczął tworzyć ilustracje do opowiadań o Mikołajku.
Sprawdź dostępne w naszym asortymencie książki o Mikołajku i podaruj swojemu dziecku literacki prezent, który pokocha!