Xi
  • Biografie sławnych ludzi
cofnij do Książki

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

    Autorzy

      Ocena

      Seria Biografie sławnych ludzi

       (3 produktów)

      Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie

      (okładka miękka)

      Biografie sławnych ludzi

      40,19 
      Wysyłka 24 godziny

      Media. Resortowe dzieci. Wydanie 2

      Resortowe dzieci, Biografie sławnych ludzi

      28,39 
      Wysyłka 24 godziny

      Joseph Fouch. Biografie sławnych ludzi

      (okładka twarda)

      Biografie sławnych ludzi

      33,98 
      Wysyłka 24 godziny

      Biografie sławnych ludzi

      Biografie Sławnych Ludzi to ukazująca się od lat siedemdziesiątych seria wydawnicza, ukazująca się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. W serii prezentowane są biografie wybitnych postaci historycznych, naukowców, pisarzy, artystów.

      Potocznie seria zwana jest serią marmurkową, za sprawą swoich okładek. Charakteryzuje je marmurkowy deseń w różnych kolorach. Na okładkach znajduje się zdjęcie lub obraz bohatera biografii, wpisany w okrąg, a na prostokątnym białym polu widnieją imię i nazwisko autora biografii oraz imię i nazwisko (lub przydomek) postaci historycznej, która jest bohaterem książki.

      Książki oprawione są w twardą oprawę z obwolutą lub twardą, laminowaną okładkę.

      Autorami biografii z cyklu Biografie Sławnych Ludzi są zarówno uznani autorzy, zarówno polscy, jak i zagraniczni.

      W serii zapoznać można się między innymi z następującymi biografiami:

      Św. Bernard z Clairvaux – napisana przez Pierra Aube biografia świętego, wielkiego reformatora średniowiecznego monastycyzmu. Przedstawiona na tle politycznym i życia umysłowego oraz prądów duchowości wieku XII. Autor kreśli fascynującą sylwetkę przyszłego świętego i szczegółowo opowiada o dziejach jego największego dzieła - zakonie Cystersów.

      Ferdynand II - biografia jednego z najważniejszych władców czasów kontrreformacji i wojny trzydziestoletniej w Europie, autorstwa Roberta Bireleya. Ferdynand II to cesarz, którego polityka ukształtowała mapę wyznaniową i polityczną Europy. Był głównym przeciwnikiem francuskiego króla Ludwika XIII i kardynała Richelieu oraz wojowniczego Gustawa Adolfa ze Szwecji.

      Justynian i Teodora – historia cesarza Justyniana I i jego żony Teodory jest próbą odmalowania takiego obrazu wydarzeń, jaki zapewne rysował się samemu cesarzowi i jego zadziwiającej, obdarzonej niezwykłą urodą, inteligencją i temperamentem małżonce. Justynian i Teodora odcisnęli na epoce piętno swoich osobowości mocniej niż którykolwiek z ich poprzedników.

      Mobutu - przejął władzę pośród narastającego chaosu wojny domowej i oddalił groźbę rozpadu państwa, lecz umacniając swą dyktaturę pogrążył kraj na nowo w morzu krwi, korupcji i bezwstydnym drenażu wszelkich zasobów. Jeden z najsłynniejszych dyktatorów afrykańskich, zwany królem Zairu, Mobutu rządził żelazną ręką Kongiem/Zairem.

      Marszałek Ney – biografia autorstwa Roberta Bieleckiego, opisuje życie marszałka Francji z czasów Napoleona, wsławionego osłoną odwrotu Wielkiej Armii z Rosji w 1812/1813 roku, a z drugiej strony fatalnymi błędami pod Waterloo. Michel Ney, syn bednarza, był najlepszym dowodem prawdziwości dewizy Cesarza, że każdy z żołnierzy nosi w tornistrze marszałkowską buławę.

      Metternich – Franz Herre napisał biografię Klemensa von Metternicha, dyplomaty i wieloletniego kanclerza Austrii, jednej z najważniejszych postaci Kongresu Wiedeńskiego i głównego architekta porządku politycznego, któremu kres przyniosła dopiero I wojna światowa.

      Emilie du Chatelet i Voltaire – Jerzy Kierul opisał historię Voltaire'a, niezmordowanego propagatora Oświecenia i Emilie du Chatelet. Ich związek nie był zwyczajnym romansem, łączyły ich głębokie powinowactwa umysłowe, byli partnerami, zachęcali się wzajemnie do pracy, byli swoimi pierwszymi czytelnikami, mieli wiele wspólnych poglądów i podobny sposób widzenia świata.

      Ładowanie...