Seria Biografie sławnych ludzi
Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Biografie sławnych ludzi
Biografie sławnych ludzi
Biografie Sławnych Ludzi to ukazująca się od lat siedemdziesiątych seria wydawnicza, ukazująca się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. W serii prezentowane są biografie wybitnych postaci historycznych, naukowców, pisarzy, artystów.
Potocznie seria zwana jest serią marmurkową, za sprawą swoich okładek. Charakteryzuje je marmurkowy deseń w różnych kolorach. Na okładkach znajduje się zdjęcie lub obraz bohatera biografii, wpisany w okrąg, a na prostokątnym białym polu widnieją imię i nazwisko autora biografii oraz imię i nazwisko (lub przydomek) postaci historycznej, która jest bohaterem książki.
Książki oprawione są w twardą oprawę z obwolutą lub twardą, laminowaną okładkę.
Autorami biografii z cyklu Biografie Sławnych Ludzi są zarówno uznani autorzy, zarówno polscy, jak i zagraniczni.
W serii zapoznać można się między innymi z następującymi biografiami:
Św. Bernard z Clairvaux – napisana przez Pierra Aube biografia świętego, wielkiego reformatora średniowiecznego monastycyzmu. Przedstawiona na tle politycznym i życia umysłowego oraz prądów duchowości wieku XII. Autor kreśli fascynującą sylwetkę przyszłego świętego i szczegółowo opowiada o dziejach jego największego dzieła - zakonie Cystersów.
Ferdynand II - biografia jednego z najważniejszych władców czasów kontrreformacji i wojny trzydziestoletniej w Europie, autorstwa Roberta Bireleya. Ferdynand II to cesarz, którego polityka ukształtowała mapę wyznaniową i polityczną Europy. Był głównym przeciwnikiem francuskiego króla Ludwika XIII i kardynała Richelieu oraz wojowniczego Gustawa Adolfa ze Szwecji.
Justynian i Teodora – historia cesarza Justyniana I i jego żony Teodory jest próbą odmalowania takiego obrazu wydarzeń, jaki zapewne rysował się samemu cesarzowi i jego zadziwiającej, obdarzonej niezwykłą urodą, inteligencją i temperamentem małżonce. Justynian i Teodora odcisnęli na epoce piętno swoich osobowości mocniej niż którykolwiek z ich poprzedników.
Mobutu - przejął władzę pośród narastającego chaosu wojny domowej i oddalił groźbę rozpadu państwa, lecz umacniając swą dyktaturę pogrążył kraj na nowo w morzu krwi, korupcji i bezwstydnym drenażu wszelkich zasobów. Jeden z najsłynniejszych dyktatorów afrykańskich, zwany królem Zairu, Mobutu rządził żelazną ręką Kongiem/Zairem.
Marszałek Ney – biografia autorstwa Roberta Bieleckiego, opisuje życie marszałka Francji z czasów Napoleona, wsławionego osłoną odwrotu Wielkiej Armii z Rosji w 1812/1813 roku, a z drugiej strony fatalnymi błędami pod Waterloo. Michel Ney, syn bednarza, był najlepszym dowodem prawdziwości dewizy Cesarza, że każdy z żołnierzy nosi w tornistrze marszałkowską buławę.
Metternich – Franz Herre napisał biografię Klemensa von Metternicha, dyplomaty i wieloletniego kanclerza Austrii, jednej z najważniejszych postaci Kongresu Wiedeńskiego i głównego architekta porządku politycznego, któremu kres przyniosła dopiero I wojna światowa.
Emilie du Chatelet i Voltaire – Jerzy Kierul opisał historię Voltaire'a, niezmordowanego propagatora Oświecenia i Emilie du Chatelet. Ich związek nie był zwyczajnym romansem, łączyły ich głębokie powinowactwa umysłowe, byli partnerami, zachęcali się wzajemnie do pracy, byli swoimi pierwszymi czytelnikami, mieli wiele wspólnych poglądów i podobny sposób widzenia świata.