Xi
cofnij do Poezja, dramat

Kategorie

Zakres cenowy


Ocena

Książki dramaty i utwory sceniczne

 (0 produktów)

Przykro nam, ta kategoria nie zawiera żadnych produktów.

Dramat to jeden z rodzajów literackich, sztuka na pograniczu teatru i literatury.

Dramaty, wystawiane od setek lat na setkach scen teatralnych, jak również książki dramaty te zawierające, cieszą się niezmienną popularnością wśród każdego miłośnika teatru. Dzieło dramatyczne w warstwie słownej jest specyficzną formą literatury, ponieważ nie występuje w nim podmiot literacki, a świat przedstawiony opisywany jest przez działania i słowa postaci dramatu.

W klasycznym dramacie akcja toczy się od przedstawienia, przez rozwinięcie, punkt kulminacyjny i kończy rozwiązaniem. Do takich dramatów można zaliczyć klasykę polskiej literatury – "Zemstę" Aleksandra Fredry, "Balladynę" czy "Kordiana" Juliusza Słowackiego czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Klasyczne dramaty to również wszystkie dzieła Williama Szekspira – wszyscy znają przecież dramatyczną historie miłości "Romea i Julii" czy "Hamleta" – dramaty te powstawały z przeznaczeniem wystawienia ich w londyńskich teatrach ku uciesze gawiedzi, nie zaś do czytania ich w formie książkowej.

Książka dramat jest specyficznego rodzaju literaturą, a jako utwór literacki służy głównie do realizacji jako utwory sceniczne. Jednak część dramatów powstała jako dramaty niesceniczne (na przykład dzieła romantyków, "Dziady" Adama Mickiewicza), ale granice pomiędzy scenicznymi a niescenicznymi są płynne.

Współczesny dramat książka do czytania?

Coraz częściej zdarza się we współczesnej literaturze traktowanie klasycznego dramatu jako punktu wyjścia do opisania historii, podobnie jak w epice. Zdarza się również, że sztuki, pisane stricte pod kątem wystawienia scenicznego, trafiają później do dystrybucji jako książki, z rozbudowanymi didaskaliami (tekstem pobocznym, opisującym to, czego nie da się ująć w dialogach – do wiadomości reżysera czy scenografów). Jednym z najsłynniejszych przykładów takich dramatów z ostatnich lat jest "Harry Potter i przeklęte dziecko", autorstwa J.K. Rowling oraz scenarzystów Jack'a Thorne i Johna Tiffany'ego.

Do współczesnych dramatów można zaliczyć na przykład dzieła Sławomira Mrożka, m.in. "Tango".

Dramaty ciągle popularne.

Mogłoby się wydawać, że w świecie kultury obrazkowej, która otacza nas ze wszystkich stron, łatwiej byłoby obejrzeć interpretację dramatu na scenie czy ekranie. Jednak okazuje się, że cały czas książki zawierające tekst zarówno klasycznych, jak i współczesnych dramatów, cieszą się niesłabnącą popularnością. Wydawane są zarówno w wersjach broszurowych, jak i bogato ilustrowanych, opatrzonych dodatkowymi informacjami o autorach, okolicznościach powstawania, wersjach w twardych oprawach. Dramaty czytane są też w szkołach, ponieważ wspaniale pokazują sposób myślenia i działania postaci z różnych epok. Począwszy od "Antygony" Sofoklesa, aż po "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej, dramaty dają nam wgląd w ówczesność.

Ładowanie...