Spis treści Show
Ostatnio modyfikowane 30/12/2024 przez Beata
Zapewnienie dziecku właściwego rozwoju na każdym etapie życia to jedno z zadań, które stoi przed młodymi rodzicami. Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Mogą posłużyć do tego gry logopedyczne i książki logopedyczne dla dzieci! Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę i które publikacje są nie tylko wartościowe, ale również spodobają się małemu czytelnikowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule poniżej. Zapraszamy do lektury!
Każde dziecko dojrzewa inaczej. Jedno może zacząć mówić już w dwunastym miesiącu życia, inne dopiero w trzydziestym zacznie składać poprawnie zdania. Jeśli jednak jesteście zaniepokojeni, że Wasze dziecko niewyraźnie się wysławia, a Waszym zdaniem powinno już mówić składnie, to możecie umówić się na wizytę u logopedy. Jednak na takie spotkanie najczęściej trzeba długo czekać, a jedna czy dwie wizyty w tygodniu mogą nie wystarczyć, żeby szybko zobaczyć efekty. Dlatego warto sięgnąć po gry logopedyczne i bajki logopedyczne do czytania, które mogą być dobrym uzupełnieniem wizyt w gabinecie lekarza. Które wybrać? O tym poniżej.
Seria z Puciem – książeczki logopedyczne dla najmłodszych dzieci
Sympatyczny mały Pucio to bohater książek Marty Galewskiej-Kustry (tekst) i Joanny Kłos (rysunki) takich jak „Pucio mówi pierwsze słowa” czy „Pucio umie opowiadać”. To pozycje dedykowane dzieciom w wieku 1-3 lat. Te bajki logopedyczne do czytania są niezwykle pomocne w nauce mowy. Powstały jako efekt bogatego doświadczenia autorki, które zdobyła ona podczas zajęć terapeutycznych z dziećmi posiadającymi problemy z artykulacją oraz opóźnionym rozwojem mowy. Najmłodsi, podczas wspólnego czytania przygód Pucia z rodzicem, mogą nauczyć się prawidłowej wymowy słów oraz łączenia wyrazów w zdania. Książeczki logopedyczne takie jak „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” czy „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze” mogą skłonić również starsze dzieci do nauki samodzielnego czytania. Ponadto te bajki logopedyczne dla dzieci często przedstawiają sytuacje z życia, z którymi najmłodsi spotykają się po raz pierwszy. Stanowi to dodatkową wartość edukacyjną książeczek z wydawnictwa Nasza Księgarnia.
„Szumy, ciszki i syki” i „Logopary” – gry logopedyczne, które pokochają wszystkie dzieci
Ulubioną formą spędzania wolnego czasu wielu dzieci jest czysta, niczym nieskrępowana zabawa. Nikt jednak nie powiedział, że nie można połączyć przyjemnego z pożytecznym i podczas zabawy nabierać właściwych nawyków np. w kwestii prawidłowej wymowy. Gry logopedyczne takie jak „Szumy, ciszki i syki” lub „Logopary” doskonale się do tego nadają! Pierwsza pozycja służy do prawidłowego wymawiania głosek szeregu ciszącego, syczącego i szumiącego w trzech pozycjach w wyrazie: w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Gra posiada 36 plansz z obrazkami oraz zestaw pionków, które w trakcie rozgrywki przemieszcza się po polach z obrazkami tak, aby ułożyć szereg w poziomie lub pionie liczący trzy pola. Z kolei druga gra pozwala ćwiczyć nie tylko prawidłową wymowę wyrazów, ale również szare komórki. Grając w „Logopary” dziecko musi dopasować obrazki na kartach i głośno wypowiedzieć nazwę przedmiotu lub zwierzęcia, których symbole ze sobą paruje.
„Na językach dzikich zwierząt. Trrrudne historyjki logopedyczne z głoską R” – bajki logopedyczne do czytania na głos
Książka „Na językach dzikich zwierząt. Trrrudne historyjki logopedyczne z głoską R” to nieoceniona pomoc logopedyczno-edukacyjna napisana przez Annę Skibę. To neurologopeda kliniczny i specjalistka wczesnej opieki logopedycznej, popularyzatorka wiedzy o rozwoju dziecka, która na co dzień zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci z zaburzeniami komunikacji, wadami wymowy. Autorka „Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne” w swojej drugiej publikacji udowadnia, że gimnastyka artykulacyjna może być wspaniałą zabawą! Dziecko podczas lektury nie tylko dowie się, co kryje buzia, jak pracują mięśnie, ale pozna wiele gatunków zwierząt, które pomogą mu prawidłowo wymawiać głoskę „R”. Utrwalenie prawidłowych nawyków oddechowych i usprawnienie mięśni artykulacyjnych to kolejne zalety obcowania z serią „Na językach zwierząt”. Młodzi czytelnicy zgodnie stwierdzili, że to wyjątkowe książki logopedyczne dla dzieci!
Przygody Jagody i Janka oraz zagadki szczura Jurka – zestawy logopedyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych
Seria „Kocham czytać” o przygodach Jagody i Janka to zestawy zeszytów logopedycznych, które pomagają w nauce wczesnego czytania. Książeczki logopedyczne przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych mogą pomóc tym, które borykają się z dysleksją lub wadami wymowy. W zależności od wyboru zestawu (dostępne między innymi „Jagoda i Janek podróżują po Polsce” oraz „Podróże Jagody i Janka”) dzieci mogą nauczyć się również terminów z zakresu geografii lub historii. Z kolei „Pakiet: Logopedyczny Detektyw” to zbiór plakatów, wierszy, opowiadań i gier, które mają na celu rozwój myślenia oraz umiejętności językowych dzieci chodzących do przedszkola lub szkoły. Współpracując z detektywem szczurkiem Jurkiem, dziecko rozwiąże detektywistyczne zagadki, rozwinie wyobraźnię, zdobędzie wiedzę o świecie i zasadach poprawnej polszczyzny.
Książki logopedyczne dla dzieci w księgarni Tantis.pl
Wszystkie wyżej wymienione pozycje oraz wiele więcej znajdziecie w księgarni internetowej Tantis.pl w kategorii książki logopedyczne. Zadbajcie o właściwy rozwój swojego dziecka, podsuwając mu wartościowe książki logopedyczne, gry i bajki. Zaprezentowane w dzisiejszym artykule tytuły udowadniają, że da się połączyć przyjemne z pożytecznym. Zainteresować dziecko kolorowymi ilustracjami, fascynującymi bohaterami i fabułą pełną przygód, jednocześnie – niemal mimochodem – oferując mu pomoc i edukację z zakresu poprawnej wymowy i nie tylko.