Meandry kultury
(61 produktów)Poczwórne źródło twierdzenia o podstawie dostatecznej. Meandry kultury
Meandry kultury
Zerwać okowy iluzji. Moje spotkanie z myślą Freuda i Marksa. Meandry kultury
Meandry kultury
Meandry kultury
Kultura w naukowym rozumieniu nie ma jednoznacznej definicji. Na przestrzeni wieków różni filozofowie i specjaliści wielu dziedzin podejmowali trud zdefiniowania tego, czym kultura jest. W najprostszym i najszerszym jednocześnie rozumieniu jest to całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości. Dziedzictwem kulturowym zatem są nie tylko przedmioty, ale także wierzenia i schematy zachowania.
Każdy człowiek żyje zanurzony w określonej kulturze. Nie sposób tego faktu zignorować, a nawet trudno się wobec tego zdystansować. Dla każdego człowieka, którego interesuje wpływ kultury na współczesne codzienne życie, idealną lekturą będzie seria wydawnicza „Meandry Kultury”. Z książek dowiemy się jak na przestrzeni lat próbowano dookreślić, czym jest kultura i jakie stosowano metody badawcze. Poznamy też konkretne procesy kulturowe, które zachodzą nieustannie i mają wpływ na życie społeczeństw. „Meandry Kultury” przybliżają tematy, które są w centrum zainteresowania wszystkich nauk humanistycznych.
W skład serii wchodzą dzieła wybitnych filozofów, psychologów i antropologów. Zakres poruszanych tematów jest niezwykle szeroki. Przeczytamy między innymi dzieła Platona, Ericha Fromma, Alfreda Adlera, Karen Horney a także Kartezjusza. Poznamy zatem refleksje o kulturze z różnych punktów widzenia. W zależności od naszych zainteresowań możemy dowolnie wybrać z serii pozycję, po którą sięgniemy w pierwszej kolejności.
Na szczególną uwagę zasługują następujące książki:
- „Psychologia tłumu” autor: Gustave Le Bon – publikacja, która pomimo tego, że została napisana w 1895 roku, to do dnia dzisiejszego jest często przywoływana w celu analizowania zachowań społecznych; uznana za proroczą, gdyż niewiele lat później to tytułowy tłum ludzi doprowadził do władzy Lenina i Hitlera.
- „Czerwona księga” autor: Carl Gustav Jung – ważne dzieło wydane dopiero kilkadziesiąt lat po jego napisaniu; znacząca praca Junga, która przenosi środek ciężkości psychoanalizy z leczenia chorych na rozwój osobowości.
- „Mity greckie” autor Robert Graves – najpełniejsze opracowanie obejmujące wierzenia i kulturę starożytnych Greków; pozycja obowiązkowa dla wszystkich, by uświadomić sobie źródła naszej europejskiej tożsamości.
- „O miłości do życia” autor: Erich Fromm – zapis wykładów jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku; poznamy polityczne i psychologiczne przyczyny wojen, analizę pasywności człowieka a także poglądy autora na teorie innych psychologów.
-„Państwo” autor: Platon – rozważania z pogranicza politologii i filozofii; poznamy czym dla ucznia Sokratesa była etyka, tyrania czy oligarchia.
Lektura książek z serii „Meandry Kultury” stanowi intelektualną przyjemność. Nie są to publikacje łatwe w odbiorze. Pisane często archaicznym językiem, mogą stanowić duże wyzwanie. Bez wątpienia są jednak fascynującą, interesującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych tematem kultury oraz dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat.
Nie sposób mówić o kulturze w ujęciu psychologicznym, ignorując zupełnie koncepcje filozoficzne czy antropologiczne. Najbardziej intrygujące i poruszające jest zestawienie podejść z różnych dziedzin nauki i późniejsze długie rozmowy na te tematy. Każdy autor książki z serii „Meandry Kultury” wnosi coś odkrywczego, nowatorskiego do rozważań na temat dorobku materialnego i duchowego ludzkości. Mnogość prezentowanych koncepcji uświadamia jak szeroki i ciągle nie do końca określony jest to temat. Inspiruje to do dalszych przemyśleń i poszukiwań.