Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Ucieczka od wolności. Meandry kultury

Erich Fromm

(okładka miękka)

5/5
Znasz ten produkt? Podziel się opinią i zgarnij 100 zł!
Wydawnictwo: VIS-A-VIS Etiuda
Liczba stron: 288
Serie: Meandry kultury
-32%

32,00 zł

21,62 zł

oszczędzasz 10,38 zł (32%)

Wysyłka 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Orlen Paczka 6,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Kurier DPD 11,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł

Opis

"Ucieczka od wolności" to niebywale wnikliwe studium nad ludzkimi skłonnościami do podporządkowania się różnym przejawom dyktatury. Autor stara się dotrzeć do źródła psychologicznych podstaw ślepego podążania za autorytetem, który za cenę wolności osobistej, oferuje poczucie bezpieczeństwa. Analiza dotyczy osobowości autorytarnej oraz swoistej predyspozycji do działań sadomasochistycznych, które nie są wyłącznie kwestiami dotyczącymi sfery seksualnej, ale również pewnych zachowań społecznych. Jest to doskonała lektura, która zachwyca nie tylko w przestrzeni psychologicznej, ale również duchowej.

Autor początkowo skupia się na refleksji nad średniowiecznymi modelami społecznymi, na które znaczący wpływ miały wyjątkowo radykalne ruchy religijne. Człowiek tamtych czasów posiadał głębokie poczucie znikomości wobec majestatu Stwórcy, dzięki czemu niezwykle łatwo podążał za Kościołem. Wynikało to z jednej strony z głębokiej wiary, z drugiej z potrzeby należenia do większej całości i strachu przed opinią innych. Co ciekawe, te same problemy dotykały ludzi w późniejszych wiekach, dla których pragnienie wolności bledło wobec poczucia przynależności do wspólnoty, dającej poczucie bezpieczeństwa i zakorzenienia w danej tradycji, ideologii, czy grupie społecznej. Dokładnie te same mechanizmy pociągały ludzi XX wieku do wszelkich ideologii totalitarnych. Dlaczego ludzie ślepo podążali za Hitlerem, Stalinem, czy innymi dyktatorami? Fromm krok po kroku roztacza przed czytelnikiem wnikliwą analizę ludzkiego umysłu z jego skłonnością do podporządkowania się i fascynacją silnymi osobowościami.

"Ucieczka od wolności" to niezwykle ciekawa lektura, która oprócz wartości naukowej, zachwyca przystępnym językiem oraz wnikliwymi i zapadającymi w pamięć cytatami. Zawarte w niej treści nie są jedynie rozważaniami nad minionymi wiekami - to również zaproszenie do refleksji nad postawionymi tezami w kontekście współczesności. Ludzka natura jest przewrotna, a wolność, którą tak często opiewa się w najróżniejszym poematach, wcale nie jest wartością nadrzędną dla wszystkich ludzi.

Erich Fromm to urodzony w Niemczech socjolog i filozof pochodzenia żydowskiego. Żył w latach 1900-1980, a więc był świadkiem wielu tragicznych i zarazem przełomowych wydarzeń, które ukształtowały jego spojrzenie na świat. Interesował się również buddyzmem zen, co miało wpływ na pewne idee, które zawarł w swych publikacjach. Wśród jego najważniejszych dzieł na uwagę zasługuje również "Anatomia ludzkiej destrukcyjności".

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 2995228
Tytuł Ucieczka od wolności. Meandry kultury
Autor Erich Fromm
Wydawnictwo VIS-A-VIS Etiuda
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 288
Data premiery 2021-05-07
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 195 x 125 x 18
Okładka okładka miękka
Waga Produktu [kg] 0.22
Cena detaliczna 32,00 zł
Nasza cena 21,62 zł
Serie: Meandry kultury

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Adam Ś.

5/5
| 12-04-2022
Jestem zachwycony, że tak cenna pozycja doczekała się wznowienia. Czytam ją po raz drugi, aby zrozumieć. Kiedy nie wiedziałem, dlaczego czytanie przeze mnie książek w sanatorium, wzbudza takie zdziwienie, a nie są nimi tzw. zajęcia w gronie własnym, przeczytałem ją po raz pierwszy. To był egzemplarz z biblioteki, który czytałem szybko, z racji terminu; acz ze zrozumieniem. Dzisiaj chcę zrozumieć, dlaczego jeden gwałtownik, siłą swojej perswazji, chce zmusić do działania, a ponadto myślenia, podobnie jak on. Bezcenna pozycja Pana E. Fromma, swoim formatem ubogaca moje cenne zbiory. Wymiarem i estetyką pasuje do innych doskonale. Ad vocem. To znakomite dzieło, zostało napisane w czasie wojny, w 1941 roku. Dotychczas, kiedy mówiliśmy: "w czasie wojny", mieliśmy skojarzenia z całym ogromem: totalitaryzmów, cierpień, unicestwień ludzkich, bólu, cierpień szczególnie II Wojny Światowej. Ta do niej odnosi się w znacznej części, Dzisiaj kiedy mówimy wojna, podświadomie wybieramy się na wschód Europy, a uchodźcy w naszym otoczeniu, dowodzą, iż nie jest to literacka li tylko fikcja. Najwybitniejsze dzieło, pozwala odpowiedzieć na wiele pytań, rozwiać także wątpliwości. Dla zrozumienia działań prowadzonych przez agresora obecnie, trzeba; ba!, należy ją przeczytać.

Najczęściej kupowane razem:

5/5

27,29 zł 39,00 zł

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
23. maja, pon. — 24. maja, wt.
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
24. maja, wtorek
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
23. maja, poniedziałek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
23. maja, poniedziałek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
23. maja, poniedziałek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
24. maja, wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
24. maja, wtorek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
23. maja, poniedziałek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...