„Poradniki Dzień Depresji”

Oceń ten wpis

Depresja nie wybiera, może dopaść każdego, w najmniej spodziewanym momencie. Choroba ta przez wiele lat była dla większości społeczeństwa wstydliwym problemem. Nie mówiło się o objawach, skutkach i leczeniu. Obecnie, na szczęście, jest to temat pojawiający się często w przestrzeni publicznej. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej, choćby w kontekście literatury, dzięki której można zrozumieć depresję.

Wokół samej depresji narosło wiele mitów, choć trzeba przyznać, że coraz więcej osób posiada już choćby podstawową wiedzę na temat tej choroby. Jest to dobry prognostyk, a dowodem na to jest rosnąca liczba osób, które decydują się na wizytę u psychologa czy psychiatry. Wiele z nich wspomaga też leczenie na własną rękę, stosując dostępne dla każdego metody, które zazwyczaj poprawiają ogólne samopoczucie.

Światowy Dzień Walki z Depresją – o czym mowa?

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, który ma uświadomić ludziom, jak duży jest to problem. Według danych przedstawianych przez Światową Organizację Zdrowia, depresja stanowi już czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Śmiało można nazwać ją już chorobą cywilizacyjną, na którą składa się wiele czynników. Szacuje się, że na depresję choruje już około 350 mln osób, a w Polsce jest to około 1,5 mln zdiagnozowanych przypadków. Skala z pewnością jest jeszcze większa, ponieważ znaczna część chorych albo nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma depresję, albo z wielu powodów nie zwraca się o pomoc do specjalistów. To dlatego tak istotna jest edukacja w tym zakresie i mówienie o tej chorobie jak najwięcej, aby zwiększyć świadomość całego społeczeństwa.

Po jakie książki o depresji warto sięgnąć?

Jedną z dziedzin naszego życia, w których obecny jest temat depresji, jest literatura. Od wielu już lat widzimy znaczący wzrost liczby pozycji książkowych, które dotykają właśnie tej choroby. Mowa tutaj zarówno o literaturze fachowej, w tym medycznej, ale także wszelkiego typu poradnikach, które mają przede wszystkim dodać otuchy chorym, sprawić, że nabiorą motywacji do walki z tą podstępną chorobą. Świetnym przykładem książki o depresji jest “Depresja, czyli gdy każdy oddech boli” autorstwa Moniki Kotlarek. W książce tej znajdziemy opisy przypadków z prawdziwego życia, a także dokładne wyjaśnienie mechanizmów, jakie zachodzą w życiu chorych oraz ich bliskich. Warto polecić także książkę “Co Ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu”, która jest podróżą do czasów dzieciństwa, aby dowiedzieć się czegoś o sobie. Klasyką gatunku jeśli chodzi o książki dla osoby z depresją jest już na pewno “Psychologia i życie”, której autorami są Richard Gerrig oraz Philip G. Zimbardo, a więc dwóch wybitnych, znanych i szanowanych na całym świecie psychologów. Wracając natomiast na polskie podwórko, nie sposób nie wspomnieć o książce Agnieszki Jucewicz “Czując. Rozmowy o emocjach”, w której autorka przygląda się bliżej ludzkiej emocjonalności oraz prawdziwej sile uczuć. Na kartach książki znajdziemy też rozmowy z wybitnymi specjalistami, w tym psychoterapeutami, którzy posiadają bogate doświadczenie w zakresie leczenia osób z depresją. Na liście polecanych książek nie może zabraknąć też “Męska depresja. Jak rozbić pancerz”.

Najpopularniejsze książki pomagające wyjść z depresji

Jest jeszcze jedna szczególna kategoria, a mianowicie książki o depresji dla młodzieży. Depresja wśród najmłodszych to bowiem prawdziwa plaga, a sytuacja z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Warto więc sięgnąć choćby po książkę “W pułapce myśli. Dla nastolatków. jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”. Kolejną godną uwagi pozycją jest “Nie wszyscy muszą cię lubić” Susie Moore, a także książka polskiej autorki Emilii Dłużewskiej “Jak płakać w miejscach publicznych”. Jedną z ciekawszych książek dla młodzieży i nie tylko jest “Cieszę się, że moja mama umarła”, który stał się już światowym fenomenem. Jest to poruszająca opowieść jednej z najsłynniejszych dziecięcych amerykańskich aktorem Jennette McCurdy, która skupia się w książce na kulisach show-biznesu oraz pułapkach, które czekają w nim na młode osoby. Jest też wiele o traumach, zaburzeniach odżywiania, depresji, uzależnieniach czy toksycznej relacji z matką. Mimo trudnej tematyki, książka ma w sobie wiele uroku, humoru i luźnego podejścia do wielu spraw.

Książki dla osoby z depresją – czy pomagają?

Wiele osób zastanawia się, czy same książki są w stanie wyleczyć z tak ciężkiej choroby, jak depresja. Oczywiście, że nie! Literatura może jedynie działać w pewnym sensie terapeutycznie i wspomóc proces leczenia, ale nie zastąpi wizyty u specjalisty, który postawi diagnozę i pomoże nam w walce z depresją. Wymienione w tym artykule książki należy więc traktować jako swego rodzaju ciekawostkę, jedną ze składowych procesu wychodzenia z depresji. Mogą one otworzyć oczy na problem, wskazać podstawowe mechanizmy, objawy, zmotywować do działania, sprawić, że chory zobaczy, że z depresji można wyjść.

Total
0
Shares
Poprzedni
Książki o wampirach – top 6 najlepszych historii

Książki o wampirach – top 6 najlepszych historii

Następny
Książki o emocjach dla dzieci – jak pomagają w rozwoju emocjonalnym i społecznym maluchów?

Książki o emocjach dla dzieci – jak pomagają w rozwoju emocjonalnym i społecznym maluchów?

Mogą Cię zainteresować