Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Irena Szuch-Wyszomirska

   (5 produktów)

  Dzieci z Bullerbyn. Książka. Astrid Lindgren

  Astrid Lindgren, Irena Szuch-Wyszomirska, Ilon Wikland

  (okładka miękka)

  29,99 
  Wysyłka 24 godziny

  Opowiadania z Doliny Muminków. Muminki

  Tove Jansson, Irena Szuch-Wyszomirska

  (okładka twarda)

  22,69 
  Wysyłka 24 godziny

  W Dolinie Muminków

  Tove Jansson, Irena Szuch-Wyszomirska

  (okładka miękka)

  22,99 
  Wysyłka 24 godziny

  Przygody detektywa Blomkvista

  (okładka miękka)

  26,59 
  Wysyłka 24 godziny

  Rasmus i włóczęga

  Astrid Lindgren, Irena Szuch-Wyszomirska

  (okładka miękka)

  21,49 
  Wysyłka 2 dni robocze

  Irena Szuch-Wyszomirska

  Irena Szuch-Wyszomirska (1912-1969) jest jedną z najbardziej zasłużonych polskich tłumaczek z języka szwedzkiego. Domeną jej działalności zawodowej były książki dla dzieci i młodzieży: to dzięki niej polscy czytelnicy poznali po raz pierwszy twórczość Astrid Lindgren, Bo Carpelana i Tove Jansson. Autorka tłumaczyła również powieści Artura Lundkvista i Ivara Lo-Johanssona.

  W dorobku przekładowym Szuch-Wyszomirskiej przeznaczonym dla młodych czytelników znajdują się tytuły takie, jak "Przygody Pippi", "Rasmus i Włóczęga", "Przygody detektywa Blomkvista" czy "Dzieci z Bullerbyn". Tłumaczka stworzyła także pierwszą polską wersję nazwiska Pippi Långstrump - Fizia Pończoszanka; we wznowieniach książek poświęconych przygodom rudowłosej bohaterki wydawanych po 1992 r. używa się jednak oryginalnej wersji jej imienia, pozostawiając jedynie spolszczenie nazwiska.

  Irena Szuch-Wyszomirska opracowała także polskie przekłady książek z serii o Muminkach, która podobnie jak utwory Astrid Lindgren zajmują stałe miejsce w światowym kanonie literatury dziecięcej. Wśród przetłumaczonych przez nią tytułów znajdują się m.in. "Opowiadania z Doliny Muminków", "Lato Muminków" czy "Zima Muminków". Mimo upływu lat przekłady Szuch-Wyszomirskiej nie tracą na aktualności i nieodmiennie cieszą kolejne pokolenia czytelników.

  Ładowanie...