Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Stanisław Obirek

 (3 produktów)

Dlaczego odszedłem z Kościoła. Wąska ścieżka.

(okładka twarda)

27,50 39,99 zł −31%
Wysyłka 24 godziny

Polak-katolik po przejściach

33,06 49,90 zł −34%
Wysyłka 24 godziny

Stanisław Obirek

Stanisław Obirek (ur. w 1956 roku w Tomaszowie Lubelskim) jest polskim teologiem, historykiem, antropologiem kultury, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego oraz byłym jezuitą. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół miejsca religii we współczesnej kulturze, dialogu międzyreligijnego, konsekwencji Holokaustu i możliwości przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.

W 1975 roku rozpoczął studia na kierunku teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak już po roku zrezygnował z nich i wstąpił do zakonu jezuitów. Jako zakonnik w 1980 roku ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Księży Jezuitów w Krakowie, a w 1985 teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1985–1989 studiował polonistykę na UJ.

Stanisław Obirek znany jest ze swojego zaangażowania w dialog nie tylko z innymi religiami, ale również z ateistami. Jest między innymi twórcą Centrum Kultury i Dialogu przy Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” oraz rzecznikiem dialogu między religiami Wschodu i Zachodu. Stanisław Obirek w swoich pracach często prezentuje krytyczne podejście do Kościoła Katolickiego, między innymi w 2005 roku skrytykował pontyfikat Jana Pawła II, za co został ukarany rocznym zakazem kontaktów z mediami.

W 2005 roku Stanisław Obirek odszedł z zakonu i zrezygnował z kapłaństwa. O przyczynach jego decyzji możemy przeczytać w książce "Dlaczego odszedłem z Kościoła. Wąska ścieżka." oraz "Polak katolik?". W 2020 roku autor przyznał, że jednym z czynników, które wpłynęły na jego wybory życiowe było molestowanie seksualne, jakiego dopuścili się na nim dwaj kapłani w czasie jego dzieciństwa.

Ładowanie...