Xi
 » Książki  » Fantastyka

"Ostatnie życzenie" to zbiór opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, najbardziej rozpoznawalnego polskiego pisarza fantasy i świetna okazja, by poznać wiedźmina Geralta i niezwykły świat wykreowany przez autora.

Zbiór opowiadań zawiera opowiadanie "Głos rozsądku", będące opowiadaniem przewodnim całego tomu. Ponieważ książka skonstruowana jest na zasadzie powieści szkatułkowej, to opowiadanie spaja inne, zawarte w tym tomie, pełni też funkcję wyjaśniającą i uzupełniającą inne historie, czyli "Wiedźmina", "Ziarno prawdy", "Mniejsze zło", "Kwestię ceny", "Kraniec świata" i "Ostatnie życzenie".

Bohaterem książki jest wiedźmin, Geralt z Rivii, zwany też Białym Wilkiem. W młodości mężczyzna przeszedł pełny trening wiedźmiński w szkole Kaer Morhen - dzięki niemu jest niezwykle silny i odporny, szybki, bezszelestnie się porusza. Zyskał też wiedzę na temat tworzenia eliksirów magicznych, które pomagają mu wyostrzać zmysły i kontrolować funkcje życiowe. Wiedźmini zarabiają na życie walcząc i poskramiając różnego rodzaju potwory. Na swojej drodze Geralt napotyka jednak nie tylko straszliwe, fantastyczne stworzenia, ale także ludzi, którzy chętnie wykorzystaliby jego umiejętności do swoich celów. Kto ostatecznie okaże się większym potworem?

Wiedźmin po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniu pod tym tytułem w 1986 roku w czasopiśmie Fantastyka. Zbiór "Ostatnie życzenie" stanowi wprowadzenie do kolejnych części przygód Wiedźmina i całego cyklu powieściowego o przygodach Geralta, Jaskra, Ciri i Yennefer. Historie o wiedźminie zyskały wielką popularność, między innymi dzięki sposobowi, w jaki opisywane są przygody Geralta, jego wybory życiowe, ale i niejednoznaczności świata, który często bywa niesprawiedliwy, zło zwycięża w nim nad dobrem, a bohater nie jest w stanie nic na to poradzić. Wykreowane przez Sapkowksiego uniwersum pełne jest magii, pokrętnej polityki, a bohaterowie padają ofiarami namiętności i zaskakujących zwrotów akcji.

Zbiór opowiadań został przetłumaczony na kilkanaście języków, m.in. angielski, rosyjski, niemiecki, francuski czy chiński. Cały cykl wiedźmiński zainspirował innych twórców do stworzenia komiksów na jego bazie, gier komputerowych (wyprodukowanych przez CD Projekt), adaptacji filmowych.

Andrzej Sapkowski – urodzony w 1948 roku w Łodzi polski pisarz fantasy, jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów fantastyki. Jest zdobywcą licznych nagród, m.in. Nagrody im. Janusza Zajdla, Paszportu Polityki czy World Fantasy Award. Oprócz Sagi o Wiedźminie jest autorem wielu innych książek i opowiadań, m.in. Trylogii Husyckiej.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

O Autorze


459557
Ładowanie...