Mistrzowie psychologii
Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych
Mistrzowie psychologii
Emocje moralne, sprawiedliwość i motywacje społeczne
Mistrzowie psychologii
Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie
Mistrzowie psychologii
Marshmallow Test. O pożytkach płynących z samokontroli
Mistrzowie psychologii
Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?
Mistrzowie psychologii
Przyjaciel i wróg. Kiedy współpracować, kiedy rywalizować i jak odnosić sukcesy w jednym i drugim
Mistrzowie psychologii
Najmądrzejszy w pokoju. Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej
Mistrzowie psychologii
Instynkt świadomości. Jak z mózgu wyłania się umysł?
Mistrzowie psychologii
Mistrzowie psychologii
Psychologia jako nauka powstała dopiero w XIX wieku. Jednak już wiele wieków wcześniej interesowano się mechanizmami, które kierują zachowaniem człowieka. Długo jednak psychologia była traktowana jako dziedzina filozofii. Wielu filozofów zapisało się w historii jako osoby mające znaczny wpływ na rozwój psychologii. Wśród myślicieli, którzy podejmowali się rozważań na temat ludzkiej psychiki byli między innymi Platon, Arystoteles, święty Augustyn czy Kartezjusz.
Psychologia, dzięki temu, że wykształciła na przestrzeni lat własne metody badań stała się nauką samodzielną. Niemniej jednak inspiruje się nieustannie socjologią, neurobiologią, filozofią i antropologią. Psychologia ma niezwykle szerokie zastosowanie:
- w sporcie,
- w medycynie,
- w wojsku,
- w edukacji,
- w wychowaniu,
- w sądownictwie,
- w przedsiębiorstwach i zakładach pracy.
Również obszar zainteresowań psychologii akademickiej jest ogromny. Obejmuje takie zagadnienia jak:
- procesy poznawcze (myślenie, postrzeganie, pamięć),
- nabywanie mowy,
- emocje i motywacja,
- relacje interpersonalne i komunikacja,
- zaburzenia osobowości,
- związek pomiędzy procesami psychicznymi a centralnym układem nerwowym.
Warto mieć świadomość tego, jak ważna jest widza psychologiczna w codziennym funkcjonowaniu. Nie są to żadne tajemne treści zarezerwowane tylko dla wybranych - profesorów, ekspertów. Nie jest to też dziedzina nauki oderwana od rzeczywistości. Wręcz przeciwnie - znajomość wielu koncepcji i teorii z zakresu psychologii znacząco może podnieść jakość naszego życia.
Z myślą o osobach, których zainteresowania krążą wokół psychologii powstała seria „Mistrzowie psychologii". W książkach z tego cyklu znajdziemy odpowiedź na wiele pytań, które z pewnością sami sobie nieraz zadawaliśmy:
- Dlaczego każdy człowiek jest wyjątkowy, szczególny?
- Jak w sposób racjonalny gospodarować pieniędzmi i unikać finansowych pułapek?
- Dlaczego ludzie ze Wschodu tak bardzo różnią się od tych mieszkających na Zachodzie?
Książki w serii „Mistrzowie psychologii" są mocno zróżnicowane. Poruszają wiele interesujących tematów. Łączy je niewątpliwe fakt, że próbują udowodnić, iż wiedza psychologiczna ma wymiar praktyczny i warto ją poznać, by móc z niej mądrze korzystać.
W serii znajdziemy następujące warte uwagi tytuły:
- „Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka" (autor: Jonathan Haidt) - analiza ludzkich podziałów oraz próba przekonania wszystkich sceptyków, że pomimo różnic możliwe jest dotarcie do porozumienia;
- „Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" (autor: Dan Ariely) - w sposób niezwykle pomysłowy, zrozumiały, z poczuciem humoru,ale także z wieloma odniesieniami do badań naukowych obalony zostaje mit mówiący o tym, że ludzie zachowują się racjonalnie;
- „Najmądrzejszy w pokoju. Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej" (autorzy: Thomas Gilovich, Lee Ross) - czy wiedza na temat konkretnych mechanizmów psychologicznych pomaga nam lepiej zrozumieć innych ludzi? Czy psychologia może udzielić wsparcia w podejmowaniu lepszych decyzji dla nas samych i naszych bliskich?
Książki z serii„Mistrzowie psychologii" zachęcają i motywują do samorozwoju. W czytelny, zrozumiały sposób przybliżają bardzo przydatną wiedzę, dzięki czemu jakość naszego życia ma szansę znacząco wzrosnąć.