Seria Amerykańska
Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Please kill me. Punkowa historia punka. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Dziewięć twarzy Nowego Orleanu. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Głębokie Południe. Cztery pory roku na głuchej prowincji. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Janis. Życie i muzyka. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Amerykańskie lato. Depesze z ulic Chicago. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side. Seria Amerykańska
Amerykańska, Seria amerykańska
Amerykańska
Seria Amerykańska Czarnego – fascynująca podróż za Ocean
Najpotężniejsze mocarstwo świata. Miejsce nieograniczonych możliwości, postępu, kolebka nowych trendów. Ojczyzna Martina Luthera Kinga, Neila Armstronga, Boba Dylana, punku i bluesa – ale i Charlesa Mansona czy Teda Bundy’ego. Kraina rewolucji seksualnej i wolności obyczajowej, przecięta „pasem biblijnym” spętanym okowami religijnej doktryny. Społeczeństwo toczone narkomanią, przemocą i rasizmem. Degrenolada, cyrk na kółkach, burdel, kipisz.
Które z oblicz USA jest prawdziwe? A może… każde z nich? Książki z Serii Amerykańskiej wydawnictwa Czarne odkrywają kolejne elementy układanki, które wspólnie tworzą fascynujący obraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Domeną Serii Amerykańskiej jest literatura faktu; książki wydawane w jej ramach to reportaże, biografie, wspomnienia opisujące historię i kulturę Stanów Zjednoczonych. Historie awangardowych artystów i buntowników przeciwko systemowi tłumaczą mit „amerykańskiego snu” pojmowanego jako wolność i niepokorność wobec dogmatów.
Reportaże z upadłego gospodarczo i społecznie regionu Appalachów, hermetycznych środowisk mormońskich, miasteczek zamieszkanych przez meksykańskich imigrantów burzą wizję Ameryki-państwa idealnego, unaoczniając polskim czytelnikom niedostrzegalne zza Oceanu problemy i wyzwania. Problemy odległe… lecz czy zupełnie nam obce?
W ofercie Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne znajdziesz m.in.:
Matt Taibbi, „Nienawiść sp. z o. o.”
Wielokrotnie nagradzany amerykański reporter poddaje krajowe media bezlitosnemu audytowi, nie szczędząc czytelnikom sarkazmu i goryczy. Czym tak naprawdę – i czy w ogóle? – różni się demokratyczne MSNBC od republikańskiego FOX News? Co stało się z bezstronnym dziennikarstwem i dlaczego zastąpiła je agitacja polityczna? Dlaczego nienawiść zdominowała dyskurs publiczny i jakie mogą być tego konsekwencje? Amerykańskie realia opisane przez Taibbiego są lustrem, w którym odbijają się media z całego świata.
Jessica Bruder, „Nomadland. W drodze za pracą”
Podróż jest nieodłączną częścią amerykańskiego stylu życia, a przyczynkiem do wyruszenia przed siebie dla wielu tysięcy obywateli USA był kryzys ekonomiczny w 2008 r. Ludzie, którzy w wyniku krachu finansowego stracili całe majątki, przenieśli się do kamperów, pickupów, vanów i przyczep. Odtąd jedyną stałą w ich życiu jest droga, a źródłem utrzymania – dorywcze prace podejmowane w przerwie między podróżą od stanu do stanu. Historie „bezmiejscowych” opowiadają o sile i determinacji potrzebnych, by podnieść się z gruzów – ale i poczuciu wolności płynącej z porzucenia świata kontraktów, biurokracji i zobowiązań bankowych.
Holly George-Warren, „Janis. Życie i muzyka”
Artystka obdarzona wspaniałym głosem, niezmordowana imprezowiczka, poprzedniczka dzisiejszych celebrytek. Wychowanka klasy średniej, przyjaciółka i kochanka gwiazd rocka, wrażliwa dziewczyna uciekająca przed swoimi demonami w twórczość, narkotyki i seks. Dziennikarka muzyczna Holly George-Warren podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o prawdziwą naturę Janis Joplin – ikony XX-wiecznej popkultury i współtwórczyni amerykańskiej sceny bluesowej.