Wydawnictwo Aletheia
(206 produktów)Wydawnictwo Aletheia
Wydawnictwo Aletheia zostało założone w 2007 roku w Warszawie. Jest wydawnictwem specjalizującym się w wydawaniu książek o tematyce humanistycznej. Są to książki przede wszystkim książki i przekłady znanych dzieł z zakresu filozofii, socjologii i religioznawstwa.
Nazwa wydawnictwa - Aletheia - jest ściśle związana z filozofią grecką i oznacza: "prawdę jako nieodpartą oczywistość istnienia czegoś". To silnie zakorzenione zamiłowanie do filozofii ma swój przekład w doborze autorów publikowanych przez oficynę, są to m. in.: Barthes, Cioran, Eco, Eliade, Heidegger, Nietzsche, Scholem, Weber.
Od początku istnienia wydawnictwa, ambicją oficyny było przybliżenie polskiemu czytelnikowi światowej myśli humanistycznej - stąd przewaga tłumaczeniowa, a nie twórcza dzieł. Odbiorcami książek byli przede wszystkim studenci akademiccy, jednak publikacje książkowe przygotowane były także dla przeciętnego czytelnika - zainteresowanego naukami humanistycznymi.
Książki Wydawnictwa Altheia to przede wszystki trzy serie: ezoteryczna, historyczna i filozoficzna.
Pierwsza z nich to książki poświęcone wierzeniom starożytnych (wszelkiego rodzaju mitologie), obrzędom religijnym, religiom świata. Pośród tytułów można znaleźć: Białą boginię Gravesa czy O wierze Zizeka.
Książki z serii historycznej - oznaczone klepsydrą - to wybitne monografie zjawisk z dziedziny kultury materialnej, a także duchowej. Historia dzieciństwa czy Czlowiek i śmierć autorstwa Ariesa lub Historia gwałtu napisana przez Vigarella to tylko kilka spośród licznych możliwości czytelniczych.
Jako nico lżejszą serię, oczywiście z przymrużeniem oka, redakcja Wydawnictwa Aletheia określa tę, poświęconą filozofii. W tym tytule są dwa błędy Martina czy Myślę, więc się śmieję Paulosa to dwa wśród wielu publikacji z tej fascynującej dziedziny nauki. Dodatkowo można się pokusić o sięgnięcie po Sny Benjamina Waltera lub Sens I-cing Wilhelma Hellmuta.
Liczne propozycje książkowe Wydawnictwa Aletheia pozwalają na odkrycie wielu fascynujących zjawisk w świecie nauk humanistycznych. Mogą przybliżyć historię i kulturę starożytnej Grecji, Rzymu czy Egiptu lub sprowokować do rozważań filozoficznych nad wszelkimi religiami.