Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik
Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik
Wydawnictwo Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik rozpoczęło swoją historię w 1944 r. Uznawane jest za najstarsze polskie wydawnictwo powojenne. To zasłużona oficyna wydawnicza, stawiająca głównie na humanistykę. Powstała w Warszawie, a zasięg jej działalności miał rozciągać się na całą Polskę. Było to nie tylko wydawanie książek. Wydawca miał rozwijać dystrybucję publikacji, otwierać księgarnie i biblioteki oraz zakładać drukarnie, wspierając w ten sposób polskie czytelnictwo. Jego zadaniem już na początku było również przekazywanie zasad demokratycznych i postępowych oraz podnoszenie poziomu wiedzy społecznej i politycznej w Polsce.
Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik postawiła na publikacje o tematyce literackiej, artystycznej, naukowej, politycznej, społecznej i ekonomicznej. Warto jednak dodać, że działalność wydawcy dotyczy również organizacji spotkań, kursów, wykładów oraz udostępniania różnych pomocy naukowych. Najważniejszym zadaniem wydawnictwa zawsze było podnoszenie poziomu kultury polskiej, która miała być dostępna dla każdego obywatela. W związku z tym rozpoczęto współpracę z cenionymi pisarzami, redaktorami gazet, bibliotekarzami, popularyzatorami czytelnictwa, przedstawicielami wydawnictw, a nawet politykami. Książki wydawnictwa Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik docierały do wszystkich grup społecznych, a każdy ich przedstawiciel mógł stać się częścią tej organizacji.
Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik jako organizacja masowa stawia na zróżnicowanie tematyczne prezentowanej oferty. Można tu znaleźć powieści, reportaże, książki podróżnicze i książki popularnonaukowe, wyjaśniające zagadnienia z wielu dziedzin nauki. Warto zwrócić uwagę na dzieła Ryszarda Kapuścińskiego, jednego z najsłynniejszych polskich podróżników oraz publicystów. Wydawca oferuje również dostęp do wielu znanych pozycji historycznych, przybliżających dzieje ludzkiej cywilizacji od najdawniejszych lat. Wydawnictwo odpowiada na zapotrzebowanie czytelników o różnych zainteresowaniach, ułatwiając dostęp do wiedzy.